
Nowe media wywierają coraz większy wpływ na życie całej rodziny. Szybki dostęp do informacji, łatwy kontakt ze dalszą rodziną czy znajomymi, większy wybór filmów i gier, to pozytywne oblicze sieci. Ale jest i negatywne - internet to największy konkurent do rodzinnego spędzania wolnego czasu. Musimy jednak pamiętać, że nie można wychowywać dziecka, bez kultywowania rodzinnych tradycji, choćby wspólnego przygotowywania i jedzenia posiłków, relaksu w plenerze, a nawet porządków w mieszkaniu.
Czas na świat wirtualny i na życie w realu musi być ściśle określony. Dla dziecka to nie jest oczywiste, bo gry wciągają, skrolowanie godzinami ekranu w poszukiwaniu zabawnych filmików, które niczego nie uczą, jest ciekawsze niż np. nakrywanie do stołu. Wyrabiajmy w dzieciach nawyk wspólnego spędzania czasu, od najmłodszych lat, gdy jeszcze jesteśmy dla nich autorytetem.
Pokazujmy dzieciom, że istnieje ciekawe życie poza siecią. Sposobów na to jest wiele – na przykład zainteresowanie dzieci swoimi pasjami.
O tym, jak spędzać czas w rodzinie z korzyścią dla wszystkich, rozmawiają Aleksandra Piotrowska, doktor psychologii z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr Magdalena Rowicka z Instytutu Psychologii Akademii Pedagogiki Specjalnej.
Zapraszamy do oglądania
Dowiedz się więcej:
Urządzenia cyfrowe a dzieci. Jakie zagrożenia czyhają w sieci?
Jakie zasady warto wprowadzić w domu i w szkole?
Od nowych technologii też można się uzależnić. Jak rozpoznać, że już pojawił się problem?
Nowe technologie mogą wspierać naukę i rozwój.
Cykl video:
Nowe technologie - nasi sprzymierzeńcy, czy źródło zagrożeń (video)
Czy i jak media cyfrowe zmieniają rozwój dzieci (video)
Współczesna rodzina jako miejsce wzrastania dzieci (video)