Bądź czujny. Internet wciąga. W naszej kampanii nie chcemy moralizować, ale informować i pomagać.

Czytaj dalej
Bądź czujny. Internet wciąga. Chroń dzieciństwo Twojego dziecka.

Bądź czujny. Internet wciąga. W naszej kampanii nie chcemy moralizować, ale informować i pomagać.

Bądź czujny. Internet wciąga. Chroń dzieciństwo Twojego dziecka.

Rozmowa z wicemarszałkiem Marcinem Krzyżanowskim

Młodzi ludzie nie zawsze potrafią właściwe ocenić sytuację, w której się znajdują i radzić sobie ze stresem. Zaczynają szukać swojej drogi i często popadają w różnego rodzaju uzależnienia. Jak my dorośli, możemy im pomoc?

Na Dolnym Śląsku działają poradnie, centra terapii uzależnień dla dzieci i młodzieży, są oddziały dzienne i Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci. W działania włączają się też organizacje pozarządowe, które mocno angażują się we wsparcie i z którymi chętnie współpracujemy. Ale jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć, stąd też Zarząd Województwa przykłada tak wielką wagę do profilaktyki.

Czy to właśnie ta idea – lepiej zapobiegać niż leczyć, stała się podstawą rozpoczynającej się właśnie kampanii społecznej przeciwdziałania uzależnieniom?

Tak, zauważamy narastający problemu uzależnień u dzieci i młodzieży, tym bardziej, że poza klasycznymi typu: alkohol, dopalacze, narkotyki, pojawiają się nowe zjawiska - uzależnienia behawioralne. Myślę tu na przykład o e-uzależnieniach.
Z internetu korzystają dzisiaj niemal wszyscy, ale nie zawsze umiejętnie, czyli z umiarem i zdrowym rozsądkiem. Chcemy pokazać jak mądrze wprowadzić dziecko w cyberświat, tak by w przyszłości nie pojawił się problem. Nie jest to tak oczywiste jak mogłoby się wydawać, a wielu rodziców nie do końca właściwie ocenia zagrożenie związane z siecią. Rodzice nie zauważają ile czasu ich syn czy córka faktycznie spędzają w internecie. Wśród rodziców tylko 13,1% badanych twierdzi, że ich dzieci korzystają z sieci około 9 godzin dziennie, a wśród nastolatków na takie doświadczenie wskazuje już 36,7% badanych. Jak wynika z badań - przed pandemią statystyczny nastolatek był w sieci 4-6 godzin dziennie, w okresie przymusowej izolacji nawet 8 godzin.
Część dzieci posiadała telefon umożliwiający łączenie z internetem przed ukończeniem 6. roku życia.
Dorośli nie kontrolują też tego, co właściwie ich syn czy córka robią w wirtualnym świecie. Gry to nic złego, ale gdy zamiast odrabiać lekcje, pójść na rower czy z kolegami pograć w piłkę, dziecko nie może oderwać się od smartfonu, to powinien to być dla nas sygnał ostrzegawczy. Kolejny etap to problemy z zasypianiem, brakiem koncentracji, stresem, a w konsekwencji gorsze oceny i konflikty w rodzinie. Kolejne zjawisko i zagrożenie dla dzieci – przemoc. Prawie 75% rodziców badanych nastolatków twierdzi, że ich dzieci nie padły ofiarą agresji w sieci. Tymczasem co piąty nastolatek przyznaje, że doświadczył przemocy w internecie. Najczęstszymi jej przejawami są: wyzywanie, ośmieszanie czy poniżanie. To nie jest obojętne dla psychiki dorosłego, a co dopiero dziecka. Zatem ważne jest, abyśmy zwracali uwagę na to w jaki sposób nasze dzieci korzystają z internetu i jakie treści przeglądają.

Z danych, które Pan przytoczył wynika, że często rodzice niewłaściwie oceniają skalę zagrożenia uzależnieniem. Czy to do nich adresowana jest kampania?

Nie chcemy moralizować, ale uświadamiać istnienie pewnych zjawisk i dotrzeć z informacją o uzależnieniach związanymi z nowymi technologiami do rodziców i nauczycieli. Internet daje ogromne możliwości, ale może by też niebezpieczny. Dzieci rywalizują między sobą lub porównują się z postaciami z social mediów. Sieć podsyła im linki do kolejnych wiadomości, które wpływają na ich styl życia i ocenę wartości. Przykład - nieprawdziwie chude modelki, budzą zachwyt nastolatek, które szukają informacji o dietach, aby upodobnić się do gwiazdy netu. Wpadają w kompleksy, anoreksję, tracą poczucie własnej wartości. W efekcie zaczynają się różne niepożądane zachowania, które mogą prowadzić do agresji, autoagresji, depresji, samookaleczeń. W naszej kampanii chcemy informować i uwrażliwić na nowe uzależnienia, w tym e-uzależnienia. Chcemy dać dorosłym wiedzę potrzebną do tego, aby ocenić symptomy, że przekroczona została granica i zabawa zaczyna przeradzać się w uzależnienie, jak temu zapobiegać, gdzie szukać pomocy.
Zachęcam do udziału w kampanii, wypełnienia ankiety dotyczącej używania przez dzieci urządzeń cyfrowych, która wskaże na potencjalne problemy oraz do zapoznania się z nagraniami i artykułami specjalistów, gdzie znajdą Państwo symptomy e-uzależnień, zasady bezpiecznego wprowadzania dziecka w świat urządzeń cyfrowych, a także uzyskają Państwo wsparcie w sytuacji, gdy istnieje już problem.

Dowiedz się więcej:

Urządzenia cyfrowe a dzieci. Jakie zagrożenia czyhają w sieci?
Jakie zasady warto wprowadzić w domu i w szkole?
Od nowych technologii też można się uzależnić. Jak rozpoznać, że już pojawił się problem?
Nowe technologie mogą wspierać naukę i rozwój.

Zapraszamy do wypełnienia Ankiety

Cykl video:

Nowe technologie - nasi sprzymierzeńcy, czy źródło zagrożeń
Czy i jak media cyfrowe zmieniają rozwój dzieci
Współczesna rodzina jako miejsce wzrastania dzieci

Podcasty

Bądź czujny. Internet wciąga. Chroń dzieciństwo Twojego dziecka.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.