Kinga Czernichowska

Zobacz, o czym pisały gazety w Breslau w roku 1920

Georg Hirschfeld z żoną Ellą. Obraz z 1903 roku, namalowany przez Lovisa Corintha Fot. archiwum Georg Hirschfeld z żoną Ellą. Obraz z 1903 roku, namalowany przez Lovisa Corintha
Kinga Czernichowska

Cyklicznie na łamach „Breslauer Zeitung” ukazywała się rubryka „Przegląd Literacki”. Dzisiaj opowiemy Państwu, jakimi książkami i opowiadaniami byli zafascynowani mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska

Jednym z pisarzy, których polecano na łamach dodatku literackiego „Breslauer Zeitung” był Georg Hirschfeld. Pierwsze wydanie jego książki „Die Tanzseele” ukazało się właśnie w 1920 roku. Sam Hirschfeld był synem przemysłowca, zaczął uczyć się w szkole kupieckiej, ale sklep porzucił na rzecz filozoficznych i literaturoznawczych studiów. Po pobycie w Monachium, Berlinie i Wiedniu przeprowadził się do Dachau, gdzie zamieszkał w kolonii artystów. Jego dzieła były zakazane przez niemieckich nazistów.
„Die Tanzseele” została wydana przez wydawnictwo założone przez urodzonego w Grodzisku Wielkopolskim Rudolfa Mosse - księgarza i wydawcę żydowskiego pochodzenia. Najbardziej znanymi tytułami rodzinnego wydawnictwa Annoncen-Expedition, którym zarządzał nim wraz ze szwagrem Emilem Cohnem, były Berliner Tageblatt (gazeta ta szybko stała się jednym z najbardziej wpływowych dzienników w Berlinie) oraz Berliner Morgen-Zeitung i Berliner Volks-Zeitung. Mose zmarł we wrześniu 1920 roku. Znany jest również z tego, że to właśnie on własnym nakładem wydał „Księgę adresową Polski”.
Dziennikarze „Breslauer Zeitung” wspominają również Wernera Scheffa - pisarza znanego przede wszystkim z powieści sportowych. Gdy naziści doszli do władzy, wyemigrował z Niemiec. Ostatecznie osiadł w Wielkiej Brytanii, zmarł w 1947 roku w Londynie.

Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Kinga Czernichowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.