Zobacz jakie ryby najzdrowsze

Czytaj dalej
Izabela Mortas

Zobacz jakie ryby najzdrowsze

Izabela Mortas

Śledź, halibut, łosoś i sardyndka dobre dla maluchów i kobiet w ciąży. Warto też skusić się na karpia

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdy z nas powinien jeść ryby regularnie, około 1-2 w tygodniu, niestety jak pokazują badania tylko 4 procent Polaków wybiera rybę na obiad. Na zalecaną ilość ryb w diecie w szczególności powinny zwrócić uwagę kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią oraz rodzice najmłodszych dzieci. Mięso ryb stanowi źródło cennych składników odżywczych, przede wszystkim kwasów tłuszczowych omega-3, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, odpornościowego i krwionośnego. Warto wiedzieć dlaczego i jakie ryby najlepiej dostarczać organizmowi już od najmłodszych lat.

Jakie ryby są najlepsze dla kobiet w ciąży i najmłodszych dzieci?
Ryby różnią się zawartością składników odżywczych. Na różnice w mięsie mają wpływ takie czynniki jak: gatunek czy rodzaj ich pożywienia. Ryby można podzielić na ryby morskie i słodkowodne, te pierwsze są bogatsze w kwasy tłuszczowe omega-3. Dla przyszłych mam, w okresie intensywnego rozwoju dziecka, czyli już na początku wyjątkowego okresu 1000 pierwszych dni życia, najlepszym wyborem są przede wszystkim tłuste ryby morskie, takie jak:

W diecie najmłodszych należy unikać niektórych gatunków ryb, na przykład drapieżnych, żywiących się innymi gatunkami – mogą magazynować w swoim organizmie metylowe pochodne rtęci i inne zanieczyszczenia, niebezpieczne dla nie w pełni rozwiniętego organizmu niemowląt. Dlatego też żywność podawana najmłodszym powinna spełniać restrykcyjne normy bezpieczeństwa, dostosowane do potrzeb wrażliwych organizmów. Dziecku nie powinno się podawać makreli, niektórych odmian tuńczyka, miecznika, ryby maślanej i okonia morskiego. Tak jak w przypadku kobiet w ciąży, dla niemowląt najlepsze będą tłuste ryby morskie, wolno żyjące: śledź, halibut, łosoś i sardynka. By mieć pewność, że podajemy dziecku bezpieczną, wolną od zanieczyszczeń i dodatkowych substancji żywność, warto wybierać produkty przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci, z oznaczeniem wieku na opakowaniu.
Kobiety w ciąży powinny również wystrzegać się ryb drapieżnych, a do jadłospisu włączać świeże tłuste ryby morskie i tak jak w przypadku dzieci – jeść je tylko po obróbce termicznej. Lepiej unikać ryb wędzonych i mocno przetworzonych – w postaci konserw czy paluszków, ponieważ zawierają wiele konserwantów i sztucznych dodatków.

Wartości odżywcze ryb
Ryby są nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe. Dzięki wysokiej zawartości składników odżywczych, pozytywnie wpływają na organizm człowieka. Ryby w swoim składzie zawierają niezbędne do prawidłowego funkcjonowania:

W okresie świąt Bożego Narodzenia na polskich stołach króluje karp. Na ten gatunek ryby mogą skusić się kobiety w ciąży, ponieważ mięso karpia bogate jest w pełnowartościowe białko, składniki mineralne, takie jak: potas, fosfor i magnez oraz witaminy z grupy B oraz A, D, E. Ryby przyrządzane z myślą o kobietach ciężarnych powinno się przygotować na parze, piec lub gotować. Karp jest dosyć tłustą rybą oraz zawiera bardzo dużo drobnych ości, dlatego nie jest zalecana dla najmłodszych dzieci.ą

Izabela Mortas

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.