Zjazd Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce wybrał nowy zarząd

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda

Zjazd Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce wybrał nowy zarząd

Krzysztof Ogiolda

Na jego czele stanął ponownie Bernard Gaida. Jego zastępcą został Michał Schlueter.

Około 40 delegatów, członków mniejszości niemieckiej z całej Polski obradowało na Górze św. Anny podczas zjazdu rocznego Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

Kulminacyjnym punktem obrad był wybór nowych władz. Do zarządu wybrani zostali:
Bernard Gaida, Rafał Bartek, Maria Neumann (wszyscy województwo opolskie), Marcin Lippa i Waldemar Świerczek (obaj województwo śląskie), Damian Stefaniak (Legnica, województwo dolnośląskie), Peter Jeske (Koszalin, województwo zachodniopomorskie) i Michał Schlueter (Nidzica, województwo warmińsko-mazurskie). Zarząd spośród siebie wybrał przewodniczącego (funkcję tę ponownie powierzono Bernardowi Gaidzie). Wiceprzewodniczącym został Michał Schleuter.

Delegaci uchwalili także stanowisko w sprawie nauczania języka niemieckiego w klasach VII i VIII. Obecna interpretacja przepisów przez ministerstwo edukacji zmierza do tego, by niemożliwe było równoczesne nauczanie niemieckiego (i innych języków mniejszości) jako języka obcego i języka mniejszości, choć przez ostatnią dekadę tak właśnie było.

- Wybór języka obcego jak i ewentualnej nauki języka mniejszości leży dzisiaj po stronie rodziców i opiekunów prawnych dzieci. W naszej opinii ograniczanie tegoż wyboru jest niedopuszczalne i nie powinno mieć miejsca. Delegaci 49. posiedzenia Rady Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce apelują do rządu Rzeczypospolitej Polskiej o zaprzestanie działań kwestionujących dotychczas obowiązujące rozwiązania i praktyki w zakresie nauczania języka niemieckiego w publicznych szkołach. Jednocześnie zwracamy się z prośbą o podjęcie rzeczywistego dialogu z mniejszością niemiecką mającego na celu wspólne wypracowanie rozwiązań przyszłościowych w zakresie oświaty mniejszości niemieckiej w Polsce – czytamy w stanowisku.

Delegaci uchwalili też apel do rządów Polski i Niemiec w sprawie potrzeby utworzenia przez mniejszość niemiecką centrum dokumentacyjnego.

OPOLSKIE INFO - 18.05.2018

Krzysztof Ogiolda

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetawroclawska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.