Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Jadwiga Jenczelewska

Zima stulecia. Przyszła do nas 40 lat temu w sylwestra. Pamiętacie?

Tak wyglądały w 1979 roku drogi, zwłaszcza lokalne. Był problem z dowiezieniem dla ludzi podstawowych artykułów spożywczych Fot. ARC DZ/ARC GDDKiA Tak wyglądały w 1979 roku drogi, zwłaszcza lokalne. Był problem z dowiezieniem dla ludzi podstawowych artykułów spożywczych
Jadwiga Jenczelewska

Zima stulecia zaczęła się w sylwestrową noc 1978 roku. Gdy wszyscy świetnie się bawili i witali nowy, 1979 rok, zaczął sypać śnieg. I nie przestawał.

W 1978 roku z początku krajobraz wyglądał bajkowo, tylko panie w balowych pantofelkach nie były w stanie dotrzeć do domów. Ale opady stały się tak intensywne, że już 1 stycznia 1979 niektóre rejony Polski zostały sparaliżowane. Sypało coraz bardziej, więc kraj zamarł - w okowach śniegu i mrozu.

Boże Narodzenie 1978 nie było zbyt mroźne i śnieżne; ot, napadało tyle, że Gwiazdka była piękna i biała. Dopiero w nocy z 29 na 30 grudnia zaczęły napływać nad Polskę mroźne masy powietrza z północy, a poświąteczne opady deszczu powoli przechodziły w śnieg.

Jak to zapamiętaliśmy

Opady przybierały na sile. Zaczął wiać silny wiatr, który powodował tworzenie się zasp. Śnieżyce i mróz sprawiły, że 1 stycznia 1979 r. cała Polska zamarła w zaspach i kilkunastostopniowym mrozie. Rekordowo wysoką pokrywę śnieżną odnotowano w Suwałkach - 84 cm. Średnio w kraju wynosiła pół metra, choć zaspy miały nawet do 2 m wysokości. Zaczęło brakować surowców energetycznych, w wielu miejscowościach stanęła komunikacja, w szkołach odwołano zajęcia.

Czytelnicy „Dziennika Zachodniego” i internauci obserwujący profil DZ na Facebooku, doskonale pamiętają zimę stulecia. „Poszłam do kuzynki przez ulicę, a potem ciężko było wrócić” - pisze pani Krystyna Bek. „Moi rodzice bawili się trzy domy dalej, wracając - zabłądzili, śnieg był powyżej dachu, a wiało tak, że nic nie było widać. Do pracy miałam tylko 3 km, ale szłam ok. 1,5 godziny - góra śniegu i lodu. Cóż to były za czasy!”.

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Jadwiga Jenczelewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetawroclawska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.