Małgorzata Oberlan

Zatrudnianie do robót publicznych dłużników alimentacyjnych stanie się obowiązkiem samorządów

Dłużnicy alimentacyjni na pewno będą mile widziani przy sprzątaniu ulic, odśnieżaniu chodników itp. Fot. Paweł Miecznik Dłużnicy alimentacyjni na pewno będą mile widziani przy sprzątaniu ulic, odśnieżaniu chodników itp.
Małgorzata Oberlan

Nowe przepisy przygotowane przez rząd mają poprawić ściągalność ściągalność alimentów i wejść w życie od 1 stycznia 2019 r. Samorządy alimenciarzy zatrudniać mają w pierwszej kolejności.

Chociaż ściągalność długów alimentacyjnych w Polsce regularnie wzrasta, konieczne jest wprowadzenie kolejnych zmian w przepisach. Poprzednie nowelizacje ustaw (między innymi Kodeksu Karnego) poprawiły egzekucję należności wobec państwa z tytułu niezapłaconych alimentów. Wskaźnik podskoczył z 13 procent w 2015 roku do niespełna 25 procent w 2017 roku. Nadal jednak kwota zaległości przekracza 10 mld zł. To dług, jaki spowodowali niepłacący na dzieci rodzice, za których łoży państwo - z Funduszu Alimentacyjnego.

Pierwsi do publicznych

Zatrudnianie do robót publicznych przede wszystkim dłużników alimentacyjnych stanie się obowiązkiem samorządów - tak zakłada rządowy projekt ustawy. Przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2019 roku.

W myśl projektu, to na organizatora robót publicznych nałożony zostanie obowiązek zatrudniania w pierwszej kolejności dłużników alimentacyjnych. Właśnie po nich w takich sytuacjach będą musiały sięgać gminy czy powiaty.

Poza tym nowe projekt mówi, że przy podziale pieniędzy z Funduszu Pracy na aktywizację bezrobotnych (dysponowaniem tych środków zajmują się PUP-y i WUP-y), w pierwszej kolejności będą brane pod uwagę działania nakierowane na aktywizację dłużników alimentacyjnych.

Pozostało jeszcze 59% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Małgorzata Oberlan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.