Za żłobek kasują więcej niż za przedszkole

Czytaj dalej
Fot. Fot. Karolina Misztal / Polskapresse
Adriana Boruszewska

Za żłobek kasują więcej niż za przedszkole

Adriana Boruszewska

Posłanie dziecka do żłobka najwięcej kosztuje w Legnicy, Lubinie i Wrocławiu. Wyżywienie w przedszkolu najdroższe jest natomiast we Wrocławiu i Świdnicy.

Najdroższe żłobki publiczne są we Wrocławiu. Mimo że za godzinę płacimy nieco mniej niż w Legnicy i Lubinie, bo 1,45 zł, to dzienna stawka żywieniowa we Wrocławiu jest najwyższa (8 zł). Taka sama jest w Świdnicy, należy jednak zaznaczyć, że jest to stawka maksymalna. W praktyce dzienne wyżywienie we wrocławskich żłobkach kosztuje 7-7,50 zł.

Policzmy. Wrocławska rodzina wyda na 8-godzinny pobyt swojego dziecka w żłobku około 20 zł (koszt opieki i wyżywienia), a to daje nam prawie 400 zł miesięcznie.

Teoretycznie najwyższą stawkę na Dolnym Śląsku za godzinę opieki mają publiczne żłobki w Legnicy (1,68 zł) i w Lubinie (1,50 zł). W Legnicy jednak rodzice, którzy mają dwójkę lub więcej dzieci w tym samym żłobku, za drugie i każde kolejne dziecko płacą tylko 84 gr/h. Najtańsze żłobki ma Bolesławiec - wraz z wyżywieniem za ośmiogodzinny pobyt malucha w placówce zapłacą tam miesięcznie 230 zł.

Posiłki w przedszkolach mają podobne stawki jak w żłobkach - najwięcej płacą wrocławianie i świdniczanie (6-7 zł dziennie). Najtaniej na Dolnym Śląsku jedzą zaś przedszkolaki z Lubina.

Ile płacą rodziny dzieci, które chodzą do prywatnych żłobków i przedszkoli? We Wrocławiu miesięczny pobyt z posiłkami w żłobku to ok. 1400 zł, a w przedszkolu wydatki sięgają średnio 850 zł.

Za opiekę w przedszkolu publicznym wszyscy rodzice płacą tak samo - dzieci przez pięć godzin przebywają w placówkach bezpłatnie, a za każdą następną rozpoczętą godzinę dopłaca się złotówkę. To oznacza, że pozostawienie dziecka w przedszkolu na 8 godzin dziennie kosztuje miesięcznie ponad 60 złotych.

Oczywiście, nie licząc posiłków. Średnia dzienna stawka żywieniowa w publicznym przedszkolu na Dolnym Śląsku waha się od niespełna 4 zł do 7 zł. Nieco więcej musimy zapłacić w żłobku - tam dzienna stawka dochodzi do 8 zł.

Co istotne, pobyt dziecka w żłobku - w przeciwieństwie do przedszkola, gdzie państwo opłaca 5 godzin - nie jest bezpłatny. Rodzice, którzy zdecydują się na posłanie swojej pociechy do żłobka, płacą za każdą godzinę opieki w placówce. Różnice między miastami rządzonymi przez prezydentów na Dolnym Śląsku pokazuje nasze zestawienie.

Jak widać, ceny wahają się od 75 gr do 1,68 zł za godzinę. Za 8-godzinny pobyt dziecka w żłobku rodzice na Dolnym Śląsku płacą miesięcznie od 140 zł do ponad 300 zł. Należy podkreślić, że jest to kwota bez posiłków. Realny koszt pobytu malucha w żłobku publicznym należy szacować w przedziale 300-500 zł miesięcznie.

Adriana Boruszewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.