Iwona Kłopocka-Marcjasz

Z powodu nieszczepienia dzieci Polska jest na granicy bezpieczeństwa

Z powodu nieszczepienia dzieci Polska jest na granicy bezpieczeństwa Fot. 123rf.com
Iwona Kłopocka-Marcjasz

200 tysięcy malutkich dzieci umiera każdego roku na świecie z powodu rotawirusów. W Polsce z powodu zakażenia do szpitala trafia nawet 50 tys. dzieci. Można tego uniknąć, szczepiąc maluchy. Na razie robi to tylko co piąta polska mama. Pediatrzy uważają, że szczepionki powinny być obowiązkowe i finansowane przez państwo.

Infekcję rotawirusową przechodzi prawie każde dziecko do 5. roku życia. To nie jest zwykła infekcja. Rotawirusy stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia, a szczególnie niebezpieczne są właśnie dla małych dzieci. Na rękach mogą przetrwać do 4 godzin, na zabawkach do 10 dni. Działają szybko i podstępnie.

 • Liczba rodziców nieszczepiących dzieci w ciągu ostatnich czterech lat zwiększyła się o ponad 300 proc.
 • Wielu lekarzy uważa, że nie tylko należy karać rodziców uchylających się od obowiązkowych szczepień ich dzieci, ale też pociągać do odpowiedzialności osoby prowadzące antyszczepionkowe kampanie.
Pozostało jeszcze 92% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Moje zainteresowania zawodowe to: zdrowie, oświata, kultura, sprawy społeczne. Obserwuję działania instytucji ochrony zdrowia i zachodzące w nich zmiany systemowe. Piszę o osiągnięciach opolskiego środowiska medycznego, nowatorskich zabiegach, nowoczesnych technologiach i sprzęcie.
Na bieżąco śledzę też życie opolskich szkół. Piszę o wszelkich istotnych dla nauczycieli i uczniów sprawach, relacjonuję przebieg najważniejszych szkolnych wydarzeń. Redaguję dodatek "Twoja Kariera", poświęcony nowinkom w szkołach zawodowych. Interesuje mnie też życie akademickie, szczególnie Uniwersytetu Opolskiego (współtworzę dodatek "Akademicka").
Piszę także o wydarzeniach kulturalnych w regionie (szczególnie interesuje mnie teatr). Interesuje mnie także szeroko pojęta problematyka społeczna.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetawroclawska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.