Katarzyna Kaczorowska

Wystawa we Wrocławiu: Grodzieńszczyzna z mgieł, tajemnic i przeszłości

Olga Nowicka - akwarele pokochała dwa lata temu Fot. fot. Ryszard Sławczyński Olga Nowicka - akwarele pokochała dwa lata temu
Katarzyna Kaczorowska

Zajmowała się designem, ale kiedy dostała farby do akwareli, wpadła po uszy. W Klubie Muzyki i Literatury trwa wystawa Olgi Nowickiej z Mińska.

Akwarela - jedna z najtrudniejszych technik malarskich. Olga Nowicka, Białorusinka, której rodzice urodzili się na terenach dawnej Rzeczypospolitej, do Wrocławia z wystawą swoich akwareli przyjechała na zaproszenie Ryszarda Sławczyńskiego, kierownika wrocławskiego Klubu Muzyki i Literatury. I przywiozła z sobą świat pełen mgieł, pięknej przyrody i wspólnej przeszłości .

Jak sama mówi, akwakerele pokochała dwa lata temu - kiedy dostała od przyjaciół w prezencie farby. - Wcześniej zajmowałam się designem i nie sądziłam, że ten prezent wywróci moje życie do góry nogami. Bo dzisiaj nie wyobrażam sobie życia bez opowiadania świata moimi akwarelami - mówi Olga Nowicka, która po tym świecie jeździ i pokazuje, gdzie tylko może urodę Grodzieńszczyzny. - To jest moja ojczyzna. Kiedy o niej myślę, kiedy do niej wracam, zawsze mam łzy w oczach, więc może stąd też te moje akwarele? Ta technika przecież przypomina świat widziany przez łzy - uśmiecha się artystka, której wrocławska wystawa jest pierwszą w Polsce, choć do tej pory jej prace wystawiane były m.in. w Portugalii.

Na wystawie w Klubie Muzyki i Literatury można zobaczyć nostalgiczne i historyczne opowieści, powstałe w wyobraźni malarki, jak choćby orszak jeźdźców przypominający bohaterów Sienkiewiczowskiej Trylogii. Ale są też zabytki Nieświeża, gdzie swoją siedzibę ma dawna rezydencja Radziwiłłów, Brasław, dworek Wańkowiczów w Mińsku i Moniuszków w Ubielu, czy majątek Mickiewiczów w Zaosiu. A zachwycający pejzaż zatytułowany „Droga do morza. Kanał Ogińskich” to jeden z tych obrazów, który sprawia, że świat Olgi Nowickiej wciągnie każdego swoją urodą i magicznością.

Wystawę białoruskiej malarki można oglądać w Klubie Muzyki i Literatury przy pl. Kościuszki 10 do 29 sierpnia.

Katarzyna Kaczorowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.