Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Wybory samorządowe 2018. Dla opozycji są one podwójnie ważne

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Dorota Kowalska

Wybory samorządowe 2018. Dla opozycji są one podwójnie ważne

Dorota Kowalska

Komentatorzy sceny politycznej i sami politycy nie mają wątpliwości, że nadchodzące wybory samorządowe są szczególne. Mogą wiele zmienić tak w partii rządzącej, jak w opozycji.

Już w najbliższą niedzielę pójdziemy do urn wyborczych i, jak mówią eksperci, opowiemy się za lub przeciw „dobrej zmianie”. To ważne nie tylko dla partii rządzącej, ale też dla opozycji.

To ostatnia prosta przed wyborami samorządowymi i doskonale to widać. Miniony weekend był bardzo pracowity tak dla polityków partii rządzącej, jak dla opozycji, ale też już w najbliższą niedzielę pójdziemy do urn wyborczych, a kilka dni później poznamy wyniki głosowania. Czy nas zaskoczą? I co będzie się działo na scenie politycznej, jeśli opozycja, a zwłaszcza Koalicja Obywatelska, te wybory przegra?

- Strach jest. To widać w zachowaniu Grzegorza Schetyny, który nie mówi wprost, co będzie wygraną, a co przegraną Koalicji Obywatelskiej - mówi nam jeden z polityków opozycji. - Schetyna nie stawia sobie poprzeczki świadomie - dodaje polityk.

Dzisiaj stan rzeczy jest taki, że koalicja PO-PSL rządzi w piętnastu na szesnaście województw. Platforma Obywatelska ma też prezydentów w większości dużych polskich miast. Utrzymać taki stan rzeczy będzie bardzo trudno.

- Byłoby to niezwykle ciężkie do osiągnięcia. W wielu regionach Polski poziom poparcia dla PiS wciąż jest bardzo, bardzo wysoki. Owszem, on jest już nadwątlony całym szeregiem afer i coraz niższą wiarygodnością polityków PiS, ale to wciąż nie są dla tych wątpiących wyborców powody do głosowania na nas, czyli na największego przeciwnika tej nie najlepszej zmiany. Polska wschodnia, Podkarpacie - tam raczej nie możemy liczyć na zwycięstwo w sejmikach. Ale nie wyobrażam sobie, żebyśmy w tych wyborach w skali całej Polski nie osiągnęli większości - w sensie zarządów więcej niż połowy województw - mówił w ostatnim wywiadzie dla „Polski The Times” Andrzej Halicki, wiceprzewodniczący PO. I przyznał, że celem minimum dla Platformy jest utrzymanie władzy w dziewięciu województwach.

- To, czy Platforma utrzyma władzę w województwach, zależy także od wyniku, jaki uzyska Sojusz Lewicy Demokratycznej i Polskie Stronnictwo Ludowe. PO będzie się musiała z nimi dogadywać, ale ci postawią twarde warunki, jeśli chodzi o wspólne listy w wyborach do europarlamentu - uważa polityk centrum. I dodaje, że nie wyobraża sobie, aby takie wspólne listy nie powstały.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Dorota Kowalska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetawroclawska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.