Wszystko jest polityką. „Żegota” na poczcie

Czytaj dalej
Ryszard Terlecki

Wszystko jest polityką. „Żegota” na poczcie

Ryszard Terlecki

Poczta Polska zawsze należała do tych instytucji państwowych, których praca wykraczała poza wykonywanie podstawowych i najważniejszych zadań, czyli w jej przypadku dostarczania korespondencji i rozmaitych przesyłek, także pieniężnych.

Wśród jej zasług należy wymienić choćby upowszechnianie wiedzy o polskiej historii i kulturze poprzez tematycznie odpowiednio dobrane emisje znaczków pocztowych (ostatnio np. Ryngrafy Żołnierzy Wyklętych). Od kilku miesięcy urzędy pocztowe są także miejscem wystaw, poświęconych ważnym wydarzeniom historycznym, organizowanych we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

Ekspozycja dotycząca tzw. operacji polskiej NKWD, czyli dokonanego w latach 1937-1938 ludobójstwa ponad 100 tys. Polaków, mieszkających na terenie Związku Sowieckiego, pokazana została w kilku miastach, m.in. w Warszawie i Krakowie. W piątek 23 marca w pięciu miastach jednocześnie otwarta zostanie wystawa poświęcona działającej w czasie II wojny światowej Radzie Pomocy Żydom „Żegota”. Przez kilka tygodni będzie można ją oglądać w głównych urzędach pocztowych w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu i Gdańsku.

„Żegota” była jedyną w okupowanej Europie instytucją podlegającą władzom państwowym, której celem było udzielanie pomocy prześladowanej i mordowanej przez Niemców ludności żydowskiej. Jej powstanie poprzedziło powołanie we wrześniu 1942 roku Komitetu Pomocy Społecznej dla Ludności Żydowskiej im. Konrada Żegoty.

Była to inicjatywa wybitnej pisarki Zofii Kossak-Szczuckiej, a nazwa dla zmylenia okupantów pochodziła od wymyślonej przez nią fikcyjnej osoby. Po kilku miesiącach rozpoczętą już akcję pomocy przejęła Delegatura Rządu na Kraj, co wynikało z potrzeby kontroli nad funduszami, zarówno polskiego rządu, jak i organizacji żydowskich w Ameryce, przekazywanymi za pośrednictwem cichociemnych (komandosów zrzucanych na terenie okupowanej Polski), a także kurierów AK i Delegatury.

Pieniądze były efektem udanej misji konspiracyjnego kuriera Jana Karskiego, który w październiku 1942 roku został przerzucony do Anglii z obszernym raportem na temat sytuacji Żydów. Polskie Państwo Podziemne nie tylko przekazywało fundusze, otrzymywane z Londynu, ale organizowało też rozmaite formy pomocy, np. dostarczało fałszywe dokumenty uciekinierom z gett na terenie całej Polski. Okręgowe Rady Pomocy Żydom powstały też we Lwowie i w Krakowie.

Wystawa na poczcie, którą mogą oglądnąć także przypadkowi interesanci, to dobry pomysł. Nawiązuje też do czasów, gdy Poczta Polska cieszyła się autorytetem jednej z najważniejszych (obok wojska, policji czy kolei) instytucji państwowych, urzędnik pocztowy stał wysoko w hierarchii zawodów, a jego pracę szanowano jako cenioną służbę publiczną.

Ryszard Terlecki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.