Wrocławskie karetki dla igrzysk. A co z chorymi?

Czytaj dalej
Fot. Jaroslaw Jakubczak / Polska Press Grupa
Malwina Gadawa

Wrocławskie karetki dla igrzysk. A co z chorymi?

Malwina Gadawa

Pogotowie ratunkowe we Wrocławiu będzie odpowiedzialne za zabezpieczenie medyczne Igrzysk Sportów Nieolimpijskich The World Games 2017, które odbędą się we Wrocławiu od 20 do 30 lipca. W tym czasie możemy dłużej czekać na przyjazd pogotowia.

Pracownicy pogotowia już otrzymali informacje od przełożonych, aby nie planowali na ten czas urlopów. Wincenty Mazurec, kierownik pogotowia ratunkowego we Wrocławiu, zapewnia, że nie dojdzie do żadnych perturbacji z tego powodu, że karetki będą dyżurować na imprezach sportowych. Uspokaja także wojewoda Paweł Hreniak.

Wrocławianie mają jednak niedobre doświadczenia. My również szeroko opisywaliśmy np. sytuacje, gdy karetki stały pod szpitalnymi oddziałami ratunkowymi, a ci, którzy wzywali pomoc, czekali na nią godzinami.

Nawet wśród pracowników pogotowia pojawiły się wątpliwości, czy wystarczy osób do pracy.

- Brakuje nam ludzi. Ciężko jest zamknąć grafik, żeby wszystkie dyżury były obsadzone. Słychać, że niektórzy planują odejść do szpitala należącego do grupy Hasco, więc osób do pracy będzie jeszcze mniej. Trudno sobie wyobrazić, jak pogotowie pogodzi normalną działalność z zabezpieczeniem igrzysk. Na tym mogą ucierpieć chorzy - mówi nam jeden z pracowników pogotowia, prosząc o zachowanie anonimowości.

Pogotowie ratunkowe we Wrocławiu wygrało przetarg na zabezpieczenie medyczne igrzysk World Games. Opieka dotyczy miejsc, gdzie będą rozgrywane zawody, oraz tych, gdzie będą mieszkali zawodnicy i znajdą się punkty akredytacyjne.

Pod koniec lipca stolicę Dolnego Śląska odwiedzi ponad cztery tysiące sportowców ze 100 krajów. Będą rywalizowali w 31 dyscyplinach na 24 obiektach, z czego aż 20 mieści się we Wrocławiu.

Arenami rywalizacji sportowców będą m.in. Stadion Olimpijski, basen przy ul. Wejherowskiej i tor rolkalski w parku Tysiąclecia.

Jak się dowiedzieliśmy, podczas World Games w ciągu doby dostępnych będzie 10 zespołów wyjazdowych z lekarzem oraz kolejnych 19 bez lekarza.

Pracownicy pogotowia mają być w pełnej gotowości. Kierownictwo poprosiło ich, by nie brali urlopów w trakcie igrzysk.

- Może się okazać, że będzie brakować rąk do pracy. Już teraz jest mało pracowników, więc trudno powiedzieć, co będzie podczas igrzysk - mówi nam jeden z pracowników.

Obecnie na terenie Wrocławia i powiatu wrocławskiego w godz. 7-19 jest do dyspozycji sześć karetek specjalistycznych i 22 karetki podstawowe. Natomiast w godz. 19-7 mniej o sześć jeździ karetek podstawowych.

Wincenty Mazurec, dyrektor pogotowia ratunkowego we Wrocławiu, nie widzi żadnych problemów związanych z tym, że pogotowie będzie odpowiedzialne za zabezpieczenie igrzysk.

- To prestiżowa impreza. Kto miałby to robić, jeżeli nie pogotowie? Mamy ambicję, aby wypaść jak najlepiej - komentuje dyrektor. Zapewnia, że igrzyska nie zakłócą pracy pogotowia.

- Kieruję 900-osobową załogą i zapewniam, że wszystko będzie zorganizowane tak jak trzeba, a pacjenci nie odczują, że pogotowie jest zaangażowane w zabezpieczenie World Games. Nie będzie brakowało zespołów medycznych we Wrocławiu - mówi dyrektor Mazurec.

Wątpliwości co do tego nie ma również wojewoda dolnośląski.

- Zabezpieczanie medyczne podczas World Games, prowadzone przez pogotowie ratunkowe we Wrocławiu, nie będzie miało wpływu na liczbę zespołów ratownictwa medyczne-go - podkreśla Sylwia Jurgiel, rzeczniczka wojewody.

Dodaje, że zabezpieczenie medyczne World Games jest działalnością komercyjną pogotowia. Wrocławska jednostka zarobi na tym prawie 700 tysięcy złotych brutto.

O kłopotach o pogotowiem pisaliśmy wielokrotnie. Chodzi o to, że ekipy czekają po kilka godzin pod szpitalnymi oddziałami ratunkowymi, by przekazać swoich pacjentów. Zdarza się, że w tym czasie brakuje ekip do pilnych wyjazdów. To dlatego urzędnicy wojewody do końca roku będą sprawdzać, jak pracują oddziały ratunkowe i czy nie ma zbytecznych postojów karetek pod szpitalami.

Malwina Gadawa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.