Hanna Wieczorek

Wrocławscy pionierzy

Rok 1957 - odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Pionierom Wrocławia Fot. archiwum Rok 1957 - odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Pionierom Wrocławia
Hanna Wieczorek

Otrzymałam przemiły list od Pani Marii Rejner-Szalli, która przesłała nam krótką informację o swoim mężu - wrocławskim pionierze. Pan Dariusz Szalla wraz z rodziną został przywieziony do Wrocławia, po powstaniu warszawskim, w listopadzie 1944 roku. Wszyscy zostali zakwaterowani w budynku dzisiejszego Urzędu Stanu Cywilnego. Matka Pana Dariusza, Wiera Szalla, miała meldunek nr 1 we Wrocławiu! I choć w roku 1990 Dariusz Szalla przeprowadził się do Radomia, jednak nadal emocjonalnie czuje się związany ze stolicą Dolnego Śląska. Oto pierwsza część wspomnień Pana Dariusza Szalli.

„We Wrocławiu znalazłem się wraz z rodziną po wysiedleniu Warszawy w 1944 r. Pracowałem z ojcem na poczcie. W obcym środowisku znaleźliśmy jednak wkrótce bliski każdemu wierzącemu Kościół. Na szczęście obowiązywał w liturgii język łaciński. Już w grudniu 1944 r. dotarły do naszego mieszkania dwie panie - Niemki z parafii - i zachęcały do uczęszczania do kościoła św. Doroty. Zastawiły przy tym informator z fotografiami tego kościoła.

Na wiosnę zaczęło się oblężenie miasta. Została czynna tylko jedna poczta - poczta główna vis a vis kościoła św. Wojciecha. Chodziłem tam na mszę codziennie przed pracą.

W dniu zapalenia się - zbombardowania tego kościoła, poczty i wielu innych budynków (w tym katedry), to znaczy w Wielkanoc, przed rezurekcją poproszono mnie, żebym w czasie procesji niósł krzyż. Byłem ubrany biednie - miałem płaszcz pocztowy GG (Generalna Gubernia - przyp. red.), po czym było łatwo poznać, że jestem Polakiem.

Za tydzień kolejny odcinek wspomnień Pana Dariusza Szalli.

Hanna Wieczorek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.