Wrocław niczym magnes dla zagranicznych inwestorów

Czytaj dalej
Fot. Fot. Michal Pawlik / Polskapresse
Malwina Gadawa

Wrocław niczym magnes dla zagranicznych inwestorów

Malwina Gadawa

Na jutro zaplanowano uroczyste otwarcie nowych fabryk sprzętu gospodarstwa domowego. Na terenie dawnego zakładu Fagor Mastercook przy ul. Żmigrodzkiej ruszą linie produkcyjne nowoczesnych lodówek i piekarników Boscha i Siemensa. Pracę znajdzie tam nawet tysiąc osób. Aż 90 proc. sprzętu produkowanego w stolicy Dolnego Śląska trafi na eksport.

Koncern BSH zainwestuje w rozwój fabryk ponad pół miliarda złotych. Według założeń, w ciągu roku ma powstawać na jednej linii produkcyjnej ok. 300 tys. lodówek i tyle samo piekarników. Docelowo spółka chce otworzyć we wrocławskich fabrykach po trzy linie produkcyjne. To oznacza, że z Wrocławia wyjadą łącznie prawie dwa miliony lodówek i piekarników rocznie. Mają być wytwarzane przez całą dobę w trybie trzyzmianowym.

Za niemieckim koncernem idą inne firmy, dla których Wrocław i jego okolica to świetne miejsce na inwestycje.

- W 2016 roku udało się przekonać do inwestycji na terenie aglomeracji wrocławskiej 30 firm. Łącznie zadeklarowały utworzenie prawie 8 tys. nowych miejsc pracy - informuje Ewa Kaucz, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Dodaje, że na atrakcyjność inwestycyjną aglomeracji wpływają przede wszystkim dwa czynniki: świetnie wykwalifikowani pracownicy różnych profesji oraz bardzo dobre połączenia komunikacyjne Wrocławia.

Zalety aglomeracji wrocławskiej dostrzegł m.in. koncern LG Chem, który w Biskupicach Podgórnych (gmina Kobierzyce) buduje pierwszą w Europie fabrykę, w której masowo będą produkowane baterie do aut elektrycznych.

Z kolei firma Bombardier rozbudowała swój zakład w stolicy Dolnego Śląska, by produkować nadwozia pociągów dużych prędkości.

Przypomnijmy, że pod Środą Śląską ma powstać wkrótce zakład, w którym będą testowane i serwisowane silniki Lufthansy. Wczoraj zaprezentowano w Bielanach Wrocławskich centrum szkoleniowe, przygotowujące kadry dla tej firmy.

Zagraniczni inwestorzy chętnie wybierają Wrocław i pobliskie gminy, jako miejsce swoich inwestycji.

Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej informuje, że w ciągu ostatnich 10 lat udało się namówić do zainwestowania na terenie aglomeracji wrocławskiej ponad 200 firm, które utworzyły ponad 90 tys. nowych miejsc pracy, a każde miejsce pracy tworzone przez inwestora generuje kolejne.

- Wrocław pozyskuje zarówno projekty z branży nowoczesnych usług biznesowych, jak i firmy produkcyjne, które w 2016 roku dominowały - mówi Ewa Kaucz, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Inwestycja niemieckiego koncernu BSH, który będzie produkował nowoczesne lodówki i piekarniki, nie jest jedyną w naszym regionie.

W Biskupicach Podgórnych (gmina Kobierzyce) powstaje pierwsza w Europie fabryka, w której masowo będą produkowane baterie do samochodów elektrycznych. LG Chem zainwestuje w ten projekt ponad 1,3 mld zł.

W nowej fabryce powstanie ponad 700 nowych miejsc pracy. W 2019 roku fabryka ma produkować ponad 100 tys. baterii rocznie o wysokiej wydajności do samochodów elektrycznych, które będą mogły pokonać dystans do 320 km na jednym ładowaniu.

Firma Bombardier Transportation Polska, specjalizująca się w rozwiązaniach dla transportu szynowego i lotniczego, zainwestowała ponad 250 mln zł w rozbudowę zakładu we Wrocławiu. W nowej hali produkcyjnej powstają nadwozia pociągów dużych prędkości dla niemieckich kolei Deutsche Bahn. Dzięki inwestycji stworzono sto nowych miejsc pracy, zwiększając poziom zatrudnienia do 800 etatów.

Nowa inwestycja wiąże się także z transferem do Polski najnowszych technologii, w tym spawania laserowego 3D, które do tej pory nie było stosowane w branży przemysłu kolejowego w Polsce.

Przypomnijmy, że na początku tego roku poinformowano, że Mahle, niemiecki koncern produkujący części dla branży motoryzacyjnej, otworzy we Wrocławiu centrum usług, które będzie zajmowało się kwestiami finansowymi i IT. Docelowo firma chce zatrudnić w stolicy Dolnego Śląska 200 osób.

Co ciekawe, co drugi samochód na świecie ma jakąś część wyprodukowaną przez Mahle. Zresztą koncern produkuje części nie tylko do samochodów, ale także do statków.

Usługi biznesowe i IT to bardzo mocna strona Wrocławia. Ostatnio zainwestować postanowił tu m.in. amerykański koncern Infor, specjalizujący się w rozwiązaniach informatycznych. Stworzy u nas centrum biznesowe. Do 2018 roku planuje zatrudnić pół tysiąca osób.

Malwina Gadawa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.