Wrocław i Dolny Śląsk budują obwodnice. Które i kiedy powstaną?

Czytaj dalej
Fot. Fot. Tomasz Hołod / Polska Press
Weronika Skupin

Wrocław i Dolny Śląsk budują obwodnice. Które i kiedy powstaną?

Weronika Skupin

Plany budowy obwodnic we Wrocławiu sięgają czasów niemieckich. To wtedy budowano autostradę A4, zaplanowano domknięcie obwodnicy śródmiejskiej przez most nad Odrą i drogę przez Wielką Wyspę aż do wyjazdu w kierunku Warszawy - i z drugiej strony to samo. Obecnie częściej się z planów budowy rezygnuje, niż tworzy nowe. Ale obwodnice powstają też w regionie. Dzięki drodze nr 5 możemy np. ominąć Trzebnicę, a S8 Oleśnicę i Syców. Budowane są kolejne obwodnice miast.

Obwodnice wrocławskie

Jeszcze kilka lat temu były nadzieje na domknięcie obwodnicy śródmiejskiej, od trasy na Poznań do tej prowadzącej na Warszawę. Ze Żmigrodzkiej jednak nie przejedziemy obwodnicą na aleję III Sobieskiego. Chyba, że zmieni się władza i wyda nowe studium kierunków zagospodarowania na następne kilkadziesiąt lat.

Możemy liczyć jedynie na odcinek od trasy na Trzebnicę do ul. Kamieńskiego (za szpitalem). Grunty są wykupione, mieszkańcy wiedzą o tych planach, ale nie mogą się doczekać budowy. Walczą o lepszy dojazd do swych domów, zaś magistrat jedynie udaje, że chce budować drogę.

Więcej szczęścia ma południowy odcinek obwodnicy śródmiejskiej, prowadzący od Krakowskiej do Mickiewicza. To aleja Wielkiej Wyspy, a w jej ciągu powstanie most Wschodni. Tu także były liczne perypetie. Ekolodzy blokowali inwestycję, aż w końcu miasto po wyrokach wielu sądów zadecydowało w tym roku, że zbuduje drogę. Podało też konkrety. Aleją Wielkiej Wyspy pojedziemy w 2021 roku. Ma kosztować ok. 200 mln zł. Przetargu w trybie „zaprojektuj i zbuduj” jeszcze nie ma.

Realizacji doczekała się także obwodnica Leśnicy. Na ul. Średzkiej i Kosmonautów tworzą się horrendalne korki. Można będzie je ominąć wyjeżdżając na Graniczną koło lotniska. Droga ta nie jest do końca obwodnicą osiedla prowadzącą nas do centrum, bo wjedziemy dzięki niej w jeszcze większy korek na Nowym Dworze.

Ale w połączeniu z aleją Stabłowicką, możemy się dostać do nowego szpitala przy ul. Fieldorfa. Problemu korków to nie rozwiąże, ale przynajmniej da alternatywę.

Obwodnica Leśnicy ma być skończona w przyszłym roku. Według wcześniejszych ustaleń mieliśmy nią jechać we wrześniu tego roku, ale ten termin nie wypali. Można szacować koniec I kwartału 2018 roku. Opóźnienia wynikają z braku ważnych dokumentów, które krążyły między inwestorem, urzędem wojewódzkim a ministerstwem.

Żadna ze wspomnianych obwodnic nie odciąża jednak wschodnich dzielnic. Dlatego urząd marszałkowski zaplanował budowę dróg Łany - Dłu-gołęka i Iwiny - Bielany przy udziale funduszy miasta. Odcinki te uzupełnią wschodnią obwodnicę Wrocławia, a ta z okolic autostrady i węzła bielańskiego, pozwoli się dostać na wylotówkę w stronę Warszawy (w Długołęce). Odcinek z Łanów do Długołęki jest projektowany, na ten z Iwin do Bielan przez Wysoką, możemy poczekać latami.

Budują w województwie

Obwodnice Brzegu Dolnego i Miękini (ta zapowiadana jako pierwsza) mają być gotowe w końcu 2018 r. Prace są w toku. Drogi będą elementem obwodnicy aglomeracji wrocławskiej, zwanej obwodnicą zachodnią Wrocławia. Ułatwi ona dojazd z autostrady A4 do drogi 340 na północ od Brzegu Dolnego, przecinając też DK 94.

Oddanie do ruchu wszystkich odcinków drogi ekspresowej S3 od Nowej Soli przez Legnicę do Bolkowa wraz z obwodnicami Lubina i Jawora jest planowane na czerwiec 2018 r.

Powstaje projekt obwodnicy Bolkowa w ciągu DK nr 3 i 5. Wykonawca ma na to zadanie 3 lata.

Trwa budowa obwodnicy Kłodzka w ciągu DK nr 33. Mamy nią pojechać we wrześniu br. Powstaje też obwodnica Dzierżoniowa. Pierwszy odcinek połączy wjazdy do miasta od strony Świdnicy i Pieszyc. Prace ruszają - mają trwać trzy lata.

W tym roku ma ruszyć też budowa obwodnicy Złotoryi. Termin otwarcia ofert przesunięto. Droga ma powstać w trzy lata.

Do 2019 r. ma powstać z kolei obwodnica Bolesławca. Połączy drogę na Lwówek Śląski i DK 94.

Weronika Skupin

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.