Wakacyjny nastrój, czyli garść faktów, których nie przeczytacie Państwo w innych gazetach...

Czytaj dalej
Robert Migdał

Wakacyjny nastrój, czyli garść faktów, których nie przeczytacie Państwo w innych gazetach...

Robert Migdał

Są informacje, które każdego roku nie są odnotowywane ani w tv, ani w radiu, internecie czy też prasie drukowanej. To rocznice ważnych przed laty, ba - nawet wiekami, wydarzeń, którymi emocjonowały się poprzednie pokolenia, a o których dziś nikt nie wspomina. Bo odległe w czasie i odległe w miejscu.

Na początku wakacji, w lekkiej bardzo atmosferze, postanowiłem przybliżyć Państwu parę zdarzeń, które właśnie 29 czerwca były ważne. Taka krótka lekcja historii dla niektórych nieważnej, zapomnianej, znanej tylko w wąskim, specjalistycznym bardzo gronie.

Na początek coś odległego - czy wiecie Państwo, że 1034 lata temu wybuchło wielkie powstanie Słowian połabskich (utrzymali niepodległość do XII wieku). Żyła tym cała okolica (północno-zachodnia część obecnej Polski), a dziś mało kto wspomina to ważne dla tamtejszej społeczności wydarzenie.

Tych, którzy za cel wakacyjnych wycieczek obierają Cypr, z pewnością zainteresuje informacja, że 585 lat temu królem Cypru został Jan II. Jego ojciec - król Janus - starał się dla Jana II o rękę polskiej królewny Jadwigi Jagiellonki. Niestety, córka Władysława Jagiełły zmarła, zanim się dogadano.

Teraz kierunek Londyn. 404 lata temu spłonął londyński Globe Theatre. Jednym z jego właścicieli był... William Szekspir, który właśnie w tym przybytku kultury i sztuki wystawiał premiery swoich utworów (jeśli trzeba dać komuś zarobić, to najlepiej sobie).

Przenieśmy się na chwilę za ocean. 153 lata temu doszło do największej w historii Kanady katastrofy pociągu pasażerskiego na linii Quebec - Montreal. Zginęło 99 osób, a 100 zostało rannych. Wśród ofiar byli polscy emigranci, czyli coś jakby uchodźcy.

Wracamy do Europy. 118 lat temu ulicami czeskiego Pilzna ruszył pierwszy tramwaj. Pewnie zamiast szampana toasty wznoszono piwem, które się lało strumieniami. Ciekawe, czy istniał wówczas w Czechach zakaz spożywania piwa w środkach transportu publicznego?

Mocno zakręceni i zawiani przed laty nie byli tylko Czesi. 113 lat temu w Moskwie, gigantyczna trąba powietrzna zniszczyła około trzech tysięcy domów!

A propos szalejącej przyrody i pogody oraz królującego nam lata i lejącego się za oknami żaru... Będzie teraz news o szalejącym na termometrach słupku rtęci. 40 lat temu w szwedzkiej miejscowości Malilla odnotowano rekordowo wysoką temperaturę - jak na Skandynawię (+38 °C). To jak na razie najwyższa temperatura zanotowana w całej historii Szwecji (sauna sauną, ale żeby na dworze było ciepło?).

Pora na wieści ze świata gwiazd i rozgwiazd czyli „wielki świat, kuchenny blat”. Równo 61 lat temu boska (cudna, wspaniała, seksowna) Marilyn Monroe poślubiła dramatopisarza (brzydkiego, choć szalenie zdolnego) Arthura Millera. Po pięciu latach się rozwiedli. Natomiast 27 lat temu hucznie świętowano wstąpienie w związek małżeński młodszego syna japońskiej pary cesarskiej, księcia Akishino, z Kiko Kawashimą. Sto lat młodej parze (i więcej, bo Japończycy, jak słyszałem dłuuuuugo żyją)!

Na koniec przesyłam życzenia mieszkańcom Seszeli. Dziś świętują Dzień Niepodległości. 42 lata temu uwolnili się od zwierzchnictwa Brytyjczyków.

Robert Migdał

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.