Urząd Miasta Łodzi sporządził listę deficytowych zawodów, o które pytają pracodawcy

Czytaj dalej
Fot. Marcin Bereszczyński
Marcin Bereszczynski

Urząd Miasta Łodzi sporządził listę deficytowych zawodów, o które pytają pracodawcy

Marcin Bereszczynski

Pracodawcy pytają o konkretne zawody, ale brakuje wykwalifikowanych pracowników. Dlatego Łódź sporządziła listę zawodów deficytowych, aby młodzież kształciła się w tych kierunkach, a bezrobotni przekwalifikowali się pod kątem oczekiwań pracodawców.

Wiceprezydent Tomasz Trela zaprezentował listę zawodów deficytowych, które są najbardziej poszukiwane przez pracodawców. Podzielił listę na dwie grupy: osób z wykształceniem zawodowym i wyższym.

Lista zawodów deficytowych

Fachowcy z wyższym wykształceniem

Branża informatyczna: analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, projektanci i operatorzy baz danych, programiści.

Branża ekonomiczna: księgowi, pracownicy księgowości i rachunkowości.

Branża medyczna: pielęgniarki i położne.

Fachowcy z dyplomem szkoły zawodowej

Budownictwo: betoniarze, zbrojarze, brukarze, cieśle, stolarze budowlani.

Elektrotechnika: elektrycy, elektromechanicy, elektromonterzy.

Konstrukcja: monterzy maszyn i urządzeń, monterzy konstrukcji metalowych, instalacji budowlanych.

Produkcja: monterzy maszyn i urządzeń, monterzy konstrukcji metalowych, instalacji budowlanych, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów chemicznych, tworzyw sztucznych, pracownicy fizyczni produkcji.

Fryzjerstwo/kosmetyka: fryzjerzy, kosmetyczki.

- Łódź zmienia się na rynku pracy. Potrzebni są eksperci i fachowcy. Namawiamy uczniów, żeby wybierali szkolnictwo zawodowe, bo potrzeba specjalistów tych branż. Chcemy dotrzeć do młodych, aby wnikliwie analizowali rynek pracy i branże, w których potrzebni są pracownicy - powiedział wiceprezydent Tomasz Trela.

Urzędnicy przekonują ukierunkowanie do deficytowych branż zaowocuje za 4-5 lat.

- Gdy pojawia się inwestor, to już nie pyta, czy teren pod inwestycję jest uzbrojony, tylko pyta o kapitał ludzki - powiedział Piotr Bors, dyrektor Biura Promocji Zatrudnienia i Obsługi Działalności Gospodarczej UMŁ. - O możliwościach rozwoju gospodarczego będzie decydował kapitał ludzki, który dostosuje się do potrzeb pracodawców.

Powiatowy Urząd Pracy w Łodzi zauważa, że lista zawodów deficytowych poszerza się. PUP dysponuje 2,3 tys, ofert pracy, ale ma zarejestrowanych 19 tys, osób bezrobotnych, w tym 6,5 tys. osób długotrwale bezrobotnych.

- Trzeba stawiać na szkolenia i przebranżowienie - mówi Krzysztof Barański, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Łodzi. - Prowadzimy specjalistyczne szkolenia indywidualne, na które dofinansowanie może sięgnąć 12 tys. zł. Szkolenia grupowe są dedykowane osobom z wykluczeniem cyfrowym, aby stali się przydatni na rynku pracy.

- Każdego inwestora witamy, ale nie potrzebujemy już montowni i call center. Szukamy inwestorów, którzy zapewnią pracę średnim menedżerom - dodaje Piotr Bors. - W Łodzi nie ma problemów ze znalezieniem pracy, ale ciągle jest kłopot z jakością pracy i poziomem wynagrodzenia.

Marcin Bereszczynski

Komentarze

12
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Cwany Henio

Bors - specjalista od wszystkiego, najpierw Joński załatwił mu robotę w WUP, później obskakiwał spółki miejskie, trochę się tułał bo kto normalny weźmie tego chama, tłuka i dzbana do roboty. W 2010 objął stanowisko dyrektora w UMŁ i zajmuje się przedsiębiorczością. Debil, który wychwala ustój socjalistyczny i PRL! Ściągnął dzięki ustawionemu konkursowi kolejnego dzbana z SLD z Tomaszowa Mazowieckiego na stanowisko Dyrektora. A do tego Trela, człowiek który wymyka się wszelkim normą, taki Petru, Budka i Lubnauer w jednym. 8 lat myśleli i doszli do wniosków na temat rynku pracy o czym średnio rozgarnięty człowiek wie od dawna.

tym

panom już dziękujemy, znamy ich z najgorszej strony

MIETEK

Bierzcie się do roboty i podnieście do 98% tak jak w Warszawie a nie zajmujcie się pierdołami.

łodziak

Eksperci od wszystkiego :-)

Ciekawe czy na wolnym rynku bez pleców daliby radę.

Łodzianin

oni wybrali dobry zawód, -wieczni dyrektorzy od pierdz... w stołek

scepan

ale nie brakuje chętnych na zawód "wieczny polityk" co to a to prezesem w spółce miejskiej, albo ciotkę i jej córkę w urzędzie zatrudnią.

niedługo

w biznesie - Bors na fryzjera, Trela... na testera.

oferty na priv

po prostu nie lubię sąsiada!

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.