Marcin Rybak

Ukraińcy zmuszani do pracy za grosze albo wręcz za darmo

Ukraińcy zmuszani do pracy za grosze albo wręcz za darmo Fot. archiwum
Marcin Rybak

Normalna firma budowlana zatrudniająca pracowników z Ukrainy czy obóz pracy przymusowej, w którym zatrudnionym zabierano dokumenty, nie wypłacano pensji, a jeśli płacono, to grosze? Do tego system kar, przez który to ludzie winni byli pieniądze pracodawcy, a nie odwrotnie. Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu oskarżyła w tej sprawie kobietę mieszkającą w podwrocławskiej miejscowości o „handel ludźmi”.

Agnieszka G. od 2014 r. do 2016 r. miała sprowadzać do pracy Ukraińców. Obiecywano im legalną pracę, mieszkanie i dobre warunki zatrudnienia. Zaraz po przyjeździe do Polski zabierano im paszporty. Zakwaterowano w trudnych warunkach - na przykład jedenaście osób w dwupokojowym mieszkaniu. Spali na materacach, czasem bez pościeli.

Niektórzy zaskoczeni dowiadywali się, że są pracodawcy winni pieniądze. Dlaczego? Mówiono im na przykład, że zaciągnęli pożyczkę na mieszkanie, na kupno odzieży roboczej, na szkolenia BHP czy badania lekarskie. System kar za najdrobniejsze przewinienia.

- Na przykład za to, że ktoś nie odebrał telefonu od szefowej - mówi nam osoba znająca szczegóły sprawy. 1500 zł kary groziło za opowiadanie, że Agnieszka G. nie płaci swoim pracownikom. Kara 5000 zł groziła temu, kto chciałby zmienić pracodawcę.

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marcin Rybak

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Super

Jakoś fatalna, kafelki czy tynki wykonane jakby ktoś to pierwszy raz w życiu robił. Ceny z kosmosu a do tego jeszcze złe traktowanie pracowników.

Mamy budowę po sąsiedzku. Deweloper pracownikom ani szatni nie zapewnił, bo przebierają się przy samochodach zaparkowanych na naszych parkingach. Praca do późna wieczorem, nieraz i w święta. Ostatnego BHP-owca na budowie można szukać jak dinozaurów. Droga dojazdowa ciągle zabłocona.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.