Tysiąc lat historii

Czytaj dalej

Tysiąc lat historii

W województwie dolnośląskim, w samym sercu Parku Krajobrazowego Doliny Bobru, na pograniczu Pogórza Kaczawskiego, Izerskiego i Gór Kaczawskich znajduje się Gmina Wleń. Na obszarze 86 km² koncentruje niezliczone ilości atrakcji turystycznych: zabytki świeckie i sakralne, a także bogactwo walorów turystycznych i krajobrazowych.

Wleń jest jednym z najstarszych miast śląskich - prawa miejskie otrzymał w 1214 r. Według legendy pierwotnie mieściła się tu osada Brzozowo (stąd w herbie Wlenia widnieje brzoza). Wizytówką gminy jest górujący nad miasteczkiem zamek, najstarszy murowany zamek na Śląsku i jeden z najstarszych w Polsce. Wokół zamku rozciąga się Rezerwat Przyrody Góra Zamkowa z chronionymi gatunkami roślin. Wśród nich najbardziej charakterystyczny jest czosnek niedźwiedzi, którego zapach podczas kwitnienia roztacza się na całą okolicę. Ruiny zamku wraz z okalającym go zespołem architektonicznym, zwanym Wleńskim Gródkiem, stanowią największą ponadregionalną atrakcję turystyczną.

Historia Wlenia sięga X wieku, kiedy to na szczycie wzniesiono spory drewniany gród. Wiadome jest też, że ów gród i zamek pełnił funkcję kasztelanii, a w drugiej poł. XII wieku nabrał kamiennych kształtów. Do dalszej rozbudowy zamku przyczynił się książę Henryk I Brodaty z żoną św. Jadwigą, która wg legend upodobała sobie te okolice i codziennie wędrowała z zamku do kościoła położonego w mieście. Wąska i strona ścieżka prowadząca na zamek do dziś nosi imię św. Jadwigi, a kamień, przy którym odpoczywała i gdzie odciśnięty jest ślad jej ręki, zwany jest Kamieniem Odpoczynku.

Kolejne rozbudowy najprawdopodobniej miały miejsce w XIII wieku, wtedy też zyskał zamek ponurą sławę, bo Bolesław II Rogatka traktował budowlę jako więzienie dla wrogów. Dalsze losy warowni nie przyniosły jej chwały - podczas wielu wojen zamek był zdobywany i popadał w coraz to większą ruinę. W 1646 r. go spalono.

Dzięki dofinansowaniu, jakie Gmina Wleń otrzymała z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego oraz z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zrealizowano prace mające na celu wzmocnienie murów, wykonanie drenażu, oświetlenie baszty oraz murów. Ostatnie prace pomogły wyeksponować budowlę na szczycie Rezerwatu Góra Zamkowa, która po zmierzchu, dzięki iluminacji, wygląda niebywale efektownie. Dodatkowo oświetlono dojście i ścieżki wokół zamku oraz zainstalowano pięć kamer monitoringu, z których będzie można śledzić obraz na żywo za pomocą aplikacji na smartfonach. Ruiny zamku otoczone są piękną architekturą. Turysta może zobaczyć tu XVII-w., barokowy zespół pałacowo-folwarczny „Pałac Lenno” oraz kościółek św. Jadwigi, zwany niegdyś kościołem grodowym. 11 maja Zamek Wleń został udostępniony do zwiedzania.

Burmistrz Miasta i Gminy Wleń Artur Zych

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.