Kinga Czernichowska

Tym żyli mieszkańcy Breslau w 1920 roku

Jedna ze spraw prowadzonych przez sąd w Legnicy dotyczyła... zamiany portfela. Przesłuchano około 40 świadków Fot. Fotopolska.eu Jedna ze spraw prowadzonych przez sąd w Legnicy dotyczyła... zamiany portfela. Przesłuchano około 40 świadków
Kinga Czernichowska

Kolejne ważne zawody bokserskie w cyrku Buscha, zbliżające się targi i bardzo gorąca sprawa kradzieży portfela, do której wezwano aż czterdziestu świadków. Zobaczcie, czym żyli mieszkańcy Breslau latem 1920 roku

Jeżeli wydaje Wam się, że niektóre sprawy znane Wam z serialu „Sędzia Anna Maria Wesołowska” są absurdalne czy też niedorzeczne, to powinniście koniecznie dowiedzieć się, jakie procesy wytaczano Dolnoślązakom w 1920 roku.

Okazuje się, że niemało zamieszania wywołała sprawa podmienienia portmonetki, którym to wydarzeniem zajmował się legnicki sąd. Wezwano kilkudziesięciu świadków, a tajemnica pozostała n nierozwiązana.

Tym razem prezentujemy także rodzinne wiadomości i przypominamy przy tej okazji dawne nazwy poszczególnych części naszego miasta. Stosowana w „Breslauer Zeitung” nazwa Kosel odnosi się do dzisiejszego osiedla Kozanów. Jednak trzeba pamiętać, że w 1920 roku to była wciąż wieś znajdująca się poza granicami miasta. Bowiem Kozanów przyłączono do Wrocławia dopiero w 1928 roku.

Warto też przyjrzeć się dawnym stanowiskom i zawodom, takim jak asesor czy dzierżawca dóbr rycerskich. Tak, tak. Dzierżawa dóbr rycerskich dotyczyła nie tylko epoki średniowiecza. Dobra rycerskie, czyli w języku niemieckim Rittergut były majątkami ziemskimi, których właściciele początkowo musieli pełnić służbę rycerską lub od których płacili podatek w przypadku, gdy doszło do wojny.

W Prusach dobra rycerskie były nawet odrębnymi jednostkami administracyjnymi i tak pozostało aż do 1929 roku, a nazwa Rittergut utrzymała się do roku 1945.

Natomiast w Polsce odpowiednikiem Rittergut były królewszczyzny, dzierżawione przez osoby pochodzenia szlacheckiego. Miały one uprawnienia związane z Rittergut, ale jednocześnie nie musiały być właścicielami takich majątków. We Wrocławiu przykładem typowego Rittergut było osiedle Pawłowice, przez wiele lat należące do znanej powszechnie rodziny Kornów.

Przeczytajcie, o czym latem 1920 roku pisali dziennikarze „Breslauer Zeitung”.

Napad na pocztę w święty wieczór

Legnica. Wieczorem, 24 grudnia 1918 roku urzędnicy z poczty Legnicy i Lubina znaleźli się w fatalnej sytuacji. Na poczcie w Lubinie znalazła się bowiem portmonetka (saszetka) z ośmioma przegródkami, w których było 8500 marek oraz biżuteria.

Portmonetkę ową nadano do wysłania na pocztę w Legnicy. Ale kiedy przesyłka dotarła na miejsce, okazało się, że saszetka została podmieniona. Od razu zaczęto podejrzewać, że zamiana miała charakter przestępstwa. Z tego powodu do urzędu pocztowego w Lubinie udał się pełniący od lat funkcję sekretarza pocztowego D.R., by przeprowadzić szczegółowe śledztwo wśród pracowników tej instytucji. Sprawa znalazła swój finał w sądzie.

Na rozprawę główną w legnickiej izbie karnej stawiło się około 40 świadków, a przesłuchania trwały dwa dni. Ale już na pierwszym ich etapie, tuż po przesłuchaniu pięciu świadków, okazało się, że oskarżony, którego podejrzewano o przestępstwo, nie mógł mieć z nim nic wspólnego. Stąd też prokurator wnioskował o jego uniewinnienie. Sąd przychylił się do tego wniosku.

Kosztami prowadzenia tej sprawy zostanie obciążony skarb państwa.

Także osoba, którą niesprawiedliwie podejrzewano o dokonanie kradzieży, powinna zostać przywrócona na pełnione wcześniej stanowisko.

Tylko kto był naprawdę złodziejem?

Boks w cyrku Buscha

Cyrk Buscha ma dziś swój wielki dzień. W programie imprezy sportowej, która się będzie w nim odbywała, znajdziemy, jak właśnie nas poinformowano, trzy poważne pojedynki bokserskie.

Spośród wszystkich trzech największe zainteresowanie powinna wzbudzić walka pomiędzy bokserem Breitersträterem i Benkertem. Rezultatu tego pojedynku oczekuje się w napięciu w całych Niemczech.

Natomiast zamiast chorego Röhlkampfta w drugiej walce zobaczymy Australijczyka Bongordta, który zmierzy się z duńskim zawodnikiem, Carlsenem.

Wydarzeniem będzie również trzecia walka, rozegrana między Saftem i Paradonoffem. Przeciwnika takiego jak Paradonoff nie powinno się lekceważyć, tym bardziej, że to właśnie on był zwycięzcą w trzech ostatnich pojedynkach rozegranych w Berlinie.

Cyrk Buscha stanie się zatem dzisiaj miejscem, którym spotka się niewątpliwie wielu miłośników sportów walki.

Wiadomości rodzinne

Miło nam donieść, że zaręczyli się: panna Johanna von Reidnitz z panem Hugonem von Chappnis, Breslau. Panna Anneliese Badura z panem Dr. Otto Michalke, Hindnburg, panna Hildegard Thust z panem Waldemarem Fuhrmannem, Altheide, panna Ria Schneider z panem Hansem Wolfgangiem Limprichtem, pełniącym funkcję doktora filozofii, Breslau, panna Erna Trautmann z domu Reich z panem Mar Wederlindem, będącym właścicielem fabryki, Racibórz (oryg. Ratibor), a także panna Leonore Jancowius z panem Heinrichem Stamerem, pastorem, Wierzchowice (rzed wojną miejscowość ta nazywała się Wirschowitz)

Pobrali się natomiast: pan Siegried Rickisch von Rosenegk i pani Marie Luise Rickisch von Rosenegk, Główczyce, burmistrz dr. Krug i pani Lotte z domu Schampel, Preetz, Dr Georg Geschick i Pani Helene z domu Grüßner, Szopienice (w języku niemieckim nazwa miejscowości brzmi Schoppinitz), dzierżawca dóbr rycerskich Georg Titze i pani Martha z domu Braun, Kościelec, powiat legnicki (oryg. Hochkirch)

Urodzili się: syn Konrada Schmidta i pani Mii z domu Machnig, Kozanów (oryg. Kosel), syn pana F. von Prodzunsti i pani Lilelotte, syn bankiera Gottfrieda Weitza i pani Elisy z domu Riedel. Córka doktora filozofii Fedora Strahla i pani Ilse z domu Mann, Breslau.

Kronika Breslau: sport, giełda i wydarzenia

Breslau, 6 lipca 1920.

Na dzisiejszej giełdzie można było zaobserwować silną tendencję wskazujączą, że działalność handlowa i gospodarcza trochę się uspokoiła.

Grüneiche (obecnie Dąbie)

W sportowym parku Grüneiche rozegrane zostaną w sobotę lekkoatletyczne mistrzostwa okręgu środkowośląskiego południowych Niemiec, organizowane przez Związek Lekkiej Atletyki. Konkurencje przedstawiają się następująco: bieg na 100 metrów, bieg na 200 metró, bieg na 400 metrów, bieg na 800 metrów, bieg na 1500 metrów, bieg na 5000 metrów, skok w dal, skok wzwyż, skok o tyczce, rzut dyskiem, rzut kulą, rzut oszczepem. Godny polecenia jest też odbywający się przy t ej okazji mecz piłki nożnej,

Jesienne targi

Według doniesień z ostatnich dni jesienne targi odbędą się w dniach od 7 do 11 września. Tym razem dominować ma przemysł tekstylny i odzieżowy i to do tego stopnia, że zwykło się mówić, iż będą to największe targi tekstylne w całych Niemczech. Wypełnione zostaną nie tylko sale wystawiennicze, lecz także tereny przylegające do Hali Ludowej (oryginalna nazwa Jahrhunderthalle - przyp. red.).

Kinga Czernichowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.