Tyle zarobili dolnośląscy prezydenci w 2016 roku. Najwięcej w Wałbrzychu

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Gdesz / Polskapresse
Malwina Gadawa

Tyle zarobili dolnośląscy prezydenci w 2016 roku. Najwięcej w Wałbrzychu

Malwina Gadawa

Rekordzistą w dochodach wśród ośmiu dolnośląskich prezydentów miast jest Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. Według najnowszego oświadczenia majątkowego w 2016 roku zarobił ponad 394 tys. zł. Takiej wysokiej pensji Szełemej nie uzyskał jednak, urzędując na pl. Magistrackim. Prezydent Wałbrzycha pracuje także w szpitalu im. Sokołowskiego - pełni tam dyżury jako lekarz kardiolog.

Inni prezydenci również dorabiają. Na przykład Beata Moskal-Słaniewska ze Świdnicy w ubiegłym roku uzyskała dodatkowe pieniądze za zasiadanie w radzie nadzorczej Invest Park Development. Tadeusz Krzakowski (Legnica) i Robert Raczyński (Lubin) zwiększyli swoje dochody dzięki pieniądzom za wynajem mieszkania. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, oprócz pensji z ratusza, jako dochód wpisał 700 zł - to pieniądze z gospodarstwa rolnego. Prezydent Piotr Roman sprzedał zaś połowę mieszkania, które odziedziczył w spadku.

Okazuje się, że najoszczędniejszy jest Robert Raczyński, który w swoim oświadczeniu majątkowym napisał, że na koncie ma 600 tys. zł i 5 tys. euro. O wiele mniej mają jego koledzy z Wrocławia i Jeleniej Góry. Rafał Dutkiewicz wykazał na koncie nieco ponad 7 tys. zł i blisko 900 euro. Marcin Zawiła zaoszczędził w ubiegłym roku 3 tys. zł.

Analizując oświadczenia majątkowe, widać, że samorządowcy inwestują w nieruchomości. Prym wiedzie prezydent Wrocławia. Może pochwalić się najdroższym domem: jego wartość oszacował na 1,2 mln zł. Dutkiewicz ma również cztery mieszkania.

Ani mieszkania, ani domu na własność nie ma zaś prezydent Świdnicy, która do oświadczenia majątkowego wpisała jedynie działkę budowlaną. Beata Moskal-Słaniewska może się za to pochwalić biżuterią wartą powyżej 10 tys. zł.

Wszyscy dolnośląscy prezydenci są zadłużeni. Jako zobowiązania podają kredyty na zakup nieruchomości lub zwykłe konsumenckie pożyczki.

OTO OŚWIADCZENIA NASZYCH PREZYDENTÓW:

Kto składa oświadczenie
Oświadczenia majątkowe muszą składać radni, wójtowie, burmistrzowie, prezydenci oraz ich zastępcy, sekretarze gmin, skarbnicy gmin, kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych i osoby wydające decyzje administracyjne „w imieniu wójta”. Złożenie oświadczenia majątkowego jest obligatoryjne. Samorządowcy składają je co roku do 30 kwietnia, według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego. Oświadczenia majątkowe są ogólnodostępne. Z ich treścią może zapoznać się każda zainteresowana osoba - wystarczy wejść na stronę Biuletynu Informacji Publicznej danej gminy.

Malwina Gadawa

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.