Małgorzata Moczulska

Twój dom, to twoja twierdza! Możesz bronić go bezkarnie

Nowe prawo oznacza, że jeśli ktoś włamie się do naszego domu, to możemy bronić się nawet niewspółmiernymi środkami, a na dodatek uniknąć kary, za to Fot. 123rf Nowe prawo oznacza, że jeśli ktoś włamie się do naszego domu, to możemy bronić się nawet niewspółmiernymi środkami, a na dodatek uniknąć kary, za to co zrobiliśmy
Małgorzata Moczulska

W życie weszły właśnie nowe przepisy, które rozszerzają prawo do skutecznej obrony przed bandytami wdzierającymi się do naszego domu, mieszkania czy na posesję. Co oznaczają w praktyce?

Wyobraźmy sobie sytuację, w której, w środku nocy, ktoś włamuje się do naszego domu. Myśląc, że nikogo nie ma w środku zaczyna go plądrować. Obudzeni hałasem idziemy sprawdzić, co się dzieje. W salonie spotykamy postawnego osiłka. Do tej pory ryzykowne było uderzyć go czymś ciężkim lub zranić, np. nożem, nie mówiąc o użyciu broni, jeśli mamy na nią pozwolenie.
Oznaczałoby to bowiem, że poza osiłkiem, który stanąłby przed sądem za włamanie, tłumaczyć musielibyśmy się również my, a gdyby sąd uznał, że przekroczyliśmy granice obrony koniecznej, usłyszelibyśmy wyrok. I nie jest to sytuacja tylko hipotetyczna. Szerokim echem odbiła się kilka lat temu sprawa z Pomorza, gdzie sąd skazał na 10 lat więzienia 22-letniego Damiana R. Zdaniem sędziów, mężczyzna przekroczył granice obrony koniecznej i jest winny śmierci dwóch młodych mężczyzn. Mimo że ci uzbrojeni wtargnęli do jego mieszkania i nie chcieli opuścić go wbrew żądaniom 22-latka. Dodatkowo używali wobec domowników przemocy i grozili pozbawieniem ich życia. Wtedy Damian R. chwycił za nóż. Zadał napastnikom kilka ciosów. Śmiertelnych. Dziś 22-latek pewnie nie stanąłby nawet przed sądem.

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Małgorzata Moczulska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.