Kinga Czernichowska

Tu mieszkańcy Breslau robili zakupy

Dom Towarowy Bielschowsky na rogu św. Mikołaja i Kiełbaśniczej, 1960 rok Fot. Jaxan, Fotopolska.Eu Dom Towarowy Bielschowsky na rogu św. Mikołaja i Kiełbaśniczej, 1960 rok
Kinga Czernichowska

Na przełomie XIX i XX w Breslau istniało około 60 domów handlowych i towarowych. Jednym z najbardziej znanych był Leinenhaus Bielschowsky i właśnie tam mieszkańcy Breslau kupowali odzież i obrusy.

W tym tygodniu sprawdzamy, co było modne w 1920 roku.

Zaglądamy m.in. do Leinenhaus Bielschowsky - domu handlowego z bardzo długą tradycją.

W roku, kiedy na łamach „Breslauer Zeitung” zamieszczono reklamę najnowszej kolekcji dostępnej właśnie w Leinenhaus Bielschowsky firma istniała już 55 lat (założona została 20 sierpnia 1865 roku przez Eduarda Bielschowsky’ego). Bielschowsky urodził się w roku 1830, zmarł w 1906. Pochodził z żydowskiej rodziny kupieckiej.

Dom handlowy nazwany jego imieniem znajdował się na ulicy Świętego Mikołaja 74-76, na rogu z ulicą Kiełbaśniczą (wtedy Herrenstraße - przyp. red.). W sieci znajdziemy jeszcze inną starą niemiecką reklamę, w której czytamy, że swoją ugruntowaną pozycję firma zawdzięcza przykładaniu się do jakości. Wysokogatunkowość poszczególnych produktów zaznaczano także w reklamach publikowanych na łamach „Breslauer Zeitung”.

To właśnie tam, u Bielschowsky’ego, mieszkańcy Breslau kupowali odzież, artykuły lniane, pościel czy obrusy. Leinenhaus Bielschowsky był jednym z wielu renomowanych domów handlowych, znajdujących się w Breslau. Na przełomie XIX i XX wieku było ich w stolicy Dolnego Śląska około sześćdziesięciu.

Do dziś z dawnego domu handlowego zachował się jedynie fragment bocznego portalu z płaskorzeźbą przedstawiającą prządkę. Po znanym budynku pozostała też pamiątkowa tablica.

Dzisiaj piszemy także o strajku bankowców. Zagrożenie strajkiem widoczne było już w kwietniu 1920 roku. O czym jeszcze wiosną 1920 pisali dziennikarze „Breslauer Zeitung”? Zobaczcie.

Co można kupić w Leinenhaus Bielschowsky?

Strój sportowy dla kobiet

Z wełny i jedwabiu, z niebieskim lub niebiesko-białym brzegiem, łącznie z czapką - 190 marek

Bluzy

Z białej pełnej wełny, ozdabiana ręcznym ściegiem, szczególnie warta i drogocenna - 98,50 marek

Sukienka

Z białej ozdobionej haftem pełnej wełny, z robótki szydełkowej, nowoczesne przeróbki - 185 marek

Pościel

- Poszewka na poduszkę, z podwójnymi dziurkami od guzika, poszewka wykonana z wysokiej jakości linonu (linon to wysokogatunkowe cienkie lniane płótno - przyp. red.), 82x100 cm - 58,75 marek, 82x82 - 51,25 marek

- Kołdra z wysokiej jakości linonu, z podwójnymi dziurkami od guzików, 130x200 cm - 168 marek

- Prześcieradło, 50 procent lniane, średniogrube, 130 x210 cm - 96,50 marek

- Prześcieradło, lniane, średniocienkie,160 x 240 cm - 96,50 marek- 136,50

Perkal (perkal to nic innego jak rodzaj bawełnianej tkaniny o splocie płóciennym, niegdyś sprowadzana była z Indii Wschodnich, perkal stosowano przede wszystkim do produkcji pościeli, fartuchów i koszul - przyp. red.), wzór w kwiatki, czysta i szczera jakość, 82 cm szeroki - 19,50 marek

Ręczniki i ścierki

- Ręcznik, 45x100 cm - 10,50 marek

- Ręcznik, 45x100 cm - 15,50 marek

- Ręcznik wojskowy, z czystego lnu, 48x100 cm - 21,50 marek

- Ściereczki do kurzu, solidne, w oddzielnych kolorach, wielkość: 45 cm - 1,50 marek

Chustki higieniczne

- linon, obrzeżona, wielkość: 46 cm - 4,75 marek

- z kolorowego lnu, obrzeżona, wielkość: 45 cm - 6,90 marek

- z batystu (batyst to tkanina o bardzo delikatnej fakturze, zazwyczaj wykonywano ją z przędzy bawełnianej, jedwabnej lub lnianej, wykorzystywano ją w produkcji nie tylko chust, lecz także bielizny oraz lekkich, zwiewnych ubrań przeznaczonych dla kobiet, w Polsce funkcjonował od XVIII wieku; swoją nazwę batyst wziął od francuskiego wynalazcy, Batiste’a Chambray - przyp. red.), z mereżką (technika haftu ażurowego - przyp. red.), wielkość: 42 cm - 4,60 marek

Wyroby dziewiarskie

- koszula męska, znakomita jakość - 67,50 marek

-majtki ze ściągaczem, w powszechnie stosowanych kolorach, znakomita jakość - 44,50 marek

Wyroby pończosznicze

- pończochy dla pań, prawdziwa czerń, bawełniane, solidna jakość tkaniny - 15 marek za parę

- skarpetki dla panów, czarne lub szare - 12,25 marek za parę

- rajstopy dziecięce, ze średniej grubości materiału, bawełna, czarne, robione na drutach, rozmiar od 2 do 8 - od 6,20 do 11,60 marek za parę

Strajk bankowców

Rosnące zagrożenie strajkiem we wrocławskim przemyśle bankowym. Zatrudnieni złożyli, jak właśnie nam doniesiono, do przedstawicieli władz niemieckich ostatnio wydane i mające moc wiążącą orzeczenie sądu polubownego. Szef kancelarii okręgu jednak zignorował tę okoliczność i chce zwołać komisje rozjemczą miasta Breslau.

Ta zajmie się na skutek takiego obrotu wydarzeń sprawą w sobotę. Po dłuższych pertraktacjach dochodzi teraz do odnowionego orzeczenia sądowego, z którego obecnie wynika, iż pensje początkowe wypłacane w pierwszych pięciu latach pracy zostaną obniżone według obowiązującej ujednoliconej tablicy płac.

Breslau pozostaje w widełkach tablicy płac nr 2. Przedstawiciele Powszechnego Związku Niemieckich Urzędników Bankowych (oryg. Allgemeiner Verband der Deutschen Bankbeamten - przyp. red.) określają te zmiany jako nie do zaakceptowania, podczas gdy przedstawiciele Niemieckiego Związku Urzędników Bankowych (oryg. Deutscher Bankbeamten-Verein - przyp. red.) zastrzegli, że przedstawią swoją opinię w poniedziałek, 26 kwietnia.

Bony na kartofle

Do wszystkich zamawiających, którzy zgłosili swoją potrzebę terminowo: towar będzie wydawany w Ratuszu 1/2, w godzinach od 8 do 15, jak następuje:

- środa, 28 kwietnia,

- czwartek, 29 kwietnia,

- piątek, 30 kwietnia

Jako dowód należy przedstawić kartkę żywnościową. Za państwowe kartofle należy natychmiast zapłacić (prosimy o przyniesienie drobnych).

Kto nie zgłosi się w wyznaczonych dniach, zostanie wyłączony z zaopatrzenia.

Urząd Ogródków Działkowych (oryg. Kleingartenamt - przyp. red.)

Tłumaczenie artykułów i fragmentów reklam opublikowanych na łamach „Breslauer Zeitung” wiosną 1920 roku

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Gazety Wrocławskiej.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Gazety Wrocławskiej
  • codzienne e-wydanie Gazety Wrocławskiej
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Kinga Czernichowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetawroclawska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.