Kinga Czernichowska

Tu mieszkańcy Breslau robili zakupy

Dom Towarowy Bielschowsky na rogu św. Mikołaja i Kiełbaśniczej, 1960 rok Fot. Jaxan, Fotopolska.Eu Dom Towarowy Bielschowsky na rogu św. Mikołaja i Kiełbaśniczej, 1960 rok
Kinga Czernichowska

Na przełomie XIX i XX w Breslau istniało około 60 domów handlowych i towarowych. Jednym z najbardziej znanych był Leinenhaus Bielschowsky i właśnie tam mieszkańcy Breslau kupowali odzież i obrusy.

W tym tygodniu sprawdzamy, co było modne w 1920 roku.

Zaglądamy m.in. do Leinenhaus Bielschowsky - domu handlowego z bardzo długą tradycją.

W roku, kiedy na łamach „Breslauer Zeitung” zamieszczono reklamę najnowszej kolekcji dostępnej właśnie w Leinenhaus Bielschowsky firma istniała już 55 lat (założona została 20 sierpnia 1865 roku przez Eduarda Bielschowsky’ego). Bielschowsky urodził się w roku 1830, zmarł w 1906. Pochodził z żydowskiej rodziny kupieckiej.

Dom handlowy nazwany jego imieniem znajdował się na ulicy Świętego Mikołaja 74-76, na rogu z ulicą Kiełbaśniczą (wtedy Herrenstraße - przyp. red.). W sieci znajdziemy jeszcze inną starą niemiecką reklamę, w której czytamy, że swoją ugruntowaną pozycję firma zawdzięcza przykładaniu się do jakości. Wysokogatunkowość poszczególnych produktów zaznaczano także w reklamach publikowanych na łamach „Breslauer Zeitung”.

To właśnie tam, u Bielschowsky’ego, mieszkańcy Breslau kupowali odzież, artykuły lniane, pościel czy obrusy. Leinenhaus Bielschowsky był jednym z wielu renomowanych domów handlowych, znajdujących się w Breslau. Na przełomie XIX i XX wieku było ich w stolicy Dolnego Śląska około sześćdziesięciu.

Do dziś z dawnego domu handlowego zachował się jedynie fragment bocznego portalu z płaskorzeźbą przedstawiającą prządkę. Po znanym budynku pozostała też pamiątkowa tablica.

Dzisiaj piszemy także o strajku bankowców. Zagrożenie strajkiem widoczne było już w kwietniu 1920 roku. O czym jeszcze wiosną 1920 pisali dziennikarze „Breslauer Zeitung”? Zobaczcie.

Co można kupić w Leinenhaus Bielschowsky?

Strój sportowy dla kobiet

Z wełny i jedwabiu, z niebieskim lub niebiesko-białym brzegiem, łącznie z czapką - 190 marek

Bluzy

Z białej pełnej wełny, ozdabiana ręcznym ściegiem, szczególnie warta i drogocenna - 98,50 marek

Sukienka

Z białej ozdobionej haftem pełnej wełny, z robótki szydełkowej, nowoczesne przeróbki - 185 marek

Pościel

- Poszewka na poduszkę, z podwójnymi dziurkami od guzika, poszewka wykonana z wysokiej jakości linonu (linon to wysokogatunkowe cienkie lniane płótno - przyp. red.), 82x100 cm - 58,75 marek, 82x82 - 51,25 marek

- Kołdra z wysokiej jakości linonu, z podwójnymi dziurkami od guzików, 130x200 cm - 168 marek

- Prześcieradło, 50 procent lniane, średniogrube, 130 x210 cm - 96,50 marek

- Prześcieradło, lniane, średniocienkie,160 x 240 cm - 96,50 marek- 136,50

Perkal (perkal to nic innego jak rodzaj bawełnianej tkaniny o splocie płóciennym, niegdyś sprowadzana była z Indii Wschodnich, perkal stosowano przede wszystkim do produkcji pościeli, fartuchów i koszul - przyp. red.), wzór w kwiatki, czysta i szczera jakość, 82 cm szeroki - 19,50 marek

Ręczniki i ścierki

- Ręcznik, 45x100 cm - 10,50 marek

- Ręcznik, 45x100 cm - 15,50 marek

- Ręcznik wojskowy, z czystego lnu, 48x100 cm - 21,50 marek

- Ściereczki do kurzu, solidne, w oddzielnych kolorach, wielkość: 45 cm - 1,50 marek

Chustki higieniczne

- linon, obrzeżona, wielkość: 46 cm - 4,75 marek

- z kolorowego lnu, obrzeżona, wielkość: 45 cm - 6,90 marek

- z batystu (batyst to tkanina o bardzo delikatnej fakturze, zazwyczaj wykonywano ją z przędzy bawełnianej, jedwabnej lub lnianej, wykorzystywano ją w produkcji nie tylko chust, lecz także bielizny oraz lekkich, zwiewnych ubrań przeznaczonych dla kobiet, w Polsce funkcjonował od XVIII wieku; swoją nazwę batyst wziął od francuskiego wynalazcy, Batiste’a Chambray - przyp. red.), z mereżką (technika haftu ażurowego - przyp. red.), wielkość: 42 cm - 4,60 marek

Wyroby dziewiarskie

- koszula męska, znakomita jakość - 67,50 marek

-majtki ze ściągaczem, w powszechnie stosowanych kolorach, znakomita jakość - 44,50 marek

Wyroby pończosznicze

- pończochy dla pań, prawdziwa czerń, bawełniane, solidna jakość tkaniny - 15 marek za parę

- skarpetki dla panów, czarne lub szare - 12,25 marek za parę

- rajstopy dziecięce, ze średniej grubości materiału, bawełna, czarne, robione na drutach, rozmiar od 2 do 8 - od 6,20 do 11,60 marek za parę

Strajk bankowców

Rosnące zagrożenie strajkiem we wrocławskim przemyśle bankowym. Zatrudnieni złożyli, jak właśnie nam doniesiono, do przedstawicieli władz niemieckich ostatnio wydane i mające moc wiążącą orzeczenie sądu polubownego. Szef kancelarii okręgu jednak zignorował tę okoliczność i chce zwołać komisje rozjemczą miasta Breslau.

Ta zajmie się na skutek takiego obrotu wydarzeń sprawą w sobotę. Po dłuższych pertraktacjach dochodzi teraz do odnowionego orzeczenia sądowego, z którego obecnie wynika, iż pensje początkowe wypłacane w pierwszych pięciu latach pracy zostaną obniżone według obowiązującej ujednoliconej tablicy płac.

Breslau pozostaje w widełkach tablicy płac nr 2. Przedstawiciele Powszechnego Związku Niemieckich Urzędników Bankowych (oryg. Allgemeiner Verband der Deutschen Bankbeamten - przyp. red.) określają te zmiany jako nie do zaakceptowania, podczas gdy przedstawiciele Niemieckiego Związku Urzędników Bankowych (oryg. Deutscher Bankbeamten-Verein - przyp. red.) zastrzegli, że przedstawią swoją opinię w poniedziałek, 26 kwietnia.

Bony na kartofle

Do wszystkich zamawiających, którzy zgłosili swoją potrzebę terminowo: towar będzie wydawany w Ratuszu 1/2, w godzinach od 8 do 15, jak następuje:

- środa, 28 kwietnia,

- czwartek, 29 kwietnia,

- piątek, 30 kwietnia

Jako dowód należy przedstawić kartkę żywnościową. Za państwowe kartofle należy natychmiast zapłacić (prosimy o przyniesienie drobnych).

Kto nie zgłosi się w wyznaczonych dniach, zostanie wyłączony z zaopatrzenia.

Urząd Ogródków Działkowych (oryg. Kleingartenamt - przyp. red.)

Tłumaczenie artykułów i fragmentów reklam opublikowanych na łamach „Breslauer Zeitung” wiosną 1920 roku

Kinga Czernichowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.