Trójkąt Bermudzki i inne tajemnice cywilizacji

Czytaj dalej
Fot. Lauri Wiberg / Getty Images
red

Trójkąt Bermudzki i inne tajemnice cywilizacji

red

Poznaj kilka ciekawostek na temat naszej cywilizacji.

Trójkąt Bermudzki. Coraz bliżej rozwikłania zagadki?

GEOLOGIA

Znikające bez śladu statki, zaginione samoloty. Obszar Atlantyku zwany Trójkątem Bermudzkim wciąż owiany jest niechlubną sławą. Według szacunków prowadzonych od 1851 r. w „trójkącie diabła” zaginęło około 8127 osób. Mimo licznych badań do tej pory nie udało się wyjaśnić przyczyn tajemniczych zdarzeń, a obszar pomiędzy Miami, Bermudami i Portoryko wciąż pozostaje naukową ciekawostką. Nowe światło na sprawę rzucają jednak naukowcy z Norweskiego Uniwersytetu Arktycznego. Na obszarze Morza Barentsa badacze zaobserwowali ogromne kratery. Wyrwy w dnie morskim osiągające 800 metrów średnicy i 45 metrów głębokości są śladem po uwalniających się gwałtownie bąblach metanu - bezbarwnego i bezwonnego gazu. Pomiary dokonane przez Norwegów wskazują na to, że ten sam typ zjawiska występuje również na Bermudach.

Obszary bogate w metan mogą wywoływać osobliwe zjawiska znane z relacji żeglarzy podróżujących w okolicach Trójkąta, jak choćby „wariujące” kompasy czy spienianie się wody. Tam, gdzie występuje metan, dochodzi bowiem do licznych anomalii magnetycznych, a wydostający się powoli gaz wzburza wodę. Nie da się przewidzieć momentu, w którym gaz wydostanie się z dna, dlatego naturalne wydaje się natychmiastowe zerwanie łączności z zaginionymi jednostkami. Turbulencje i ogromna fala wywołana przez bąbel powodować może błyskawiczne zalanie statku i jego szybkie zatonięcie. Ze względu na swoją łatwopalność metan może także doprowadzać do eksplozji przelatujących samolotów.

Tajemnicze akwedukty kultury Nazca

ARCHEOLOGIA

Puquios to zespół akweduktów, tuneli i studni wysoko rozwiniętej kultury Nazca, która zamieszkiwała ten suchy region obecnego Peru od ok. 1000 lat p.n.e. do ok. 750 r. Puquios, wykorzystywane i dziś, znajdują się około 10 km od miejscowości Nazca słynącej z tajemniczych rysunków na pustynnym płaskowyżu. Do niedawna zagadką pozostawała również spiralna konstrukcja puquios, rozwiązana ostatnio przez archeologów z Włoch dzięki analizie zdjęć satelitarnych. Po to, aby woda dopływała do rejonów, gdzie była potrzebna, nad puquios wykopano kominy-leje. Dzięki temu do kanałów wpadał wiatr, który wprawiał wodę w ruch.

Trójkąt Bermudzki i inne tajemnice cywilizacji
123RF

Perła pustyni czeka na odtworzenie

ARCHEOLOGIA

W Palmyrze (po aramejsku Tadmur), oazie na Pustyni Syryjskiej, jeszcze niedawno znajdowały się monumentalne ruiny jednego z najważniejszych ośrodków kulturalnych starożytności. W maju ubiegłego roku fanatycy z Państwa Islamskiego wkroczyli do Palmyry i rozpoczęli jej niszczenie. Rzymski teatr z II wieku stał się sceną masowych egzekucji. Następnie dżihadyści obrócili w perzynę bezcenne zabytki, w tym Łuk Triumfalny oraz świątynie Baalszamina i Bela. W kilka dni po odbiciu miasta z rąk Państwa Islamskiego Polacy, jako pierwsi zagraniczni archeolodzy, wzięli udział w akcji ratowania zabytków z ruin Palmyry.

Trójkąt Bermudzki i inne tajemnice cywilizacji

Najstarsza siekiera pochodzi z Australii

ARCHEOLOGIA

Maleńki kamienny płatek znaleziony w północno-zachodniej Australii jest resztką najwcześniejszej znanej siekiery z uchwytem, stwierdzili archeolodzy. Bazaltowe ostrze grubości 1 mm i długości 11 mm ma od 44 tys. do 49 tys. lat. Zostało wykonane wkrótce po tym, jak na australijskim kontynencie pojawili się ludzie.

Trójkąt Bermudzki i inne tajemnice cywilizacji
123RF

Historia zapisana w wielbłądzich genach

ARCHEOLOGIA

Przez trzy tysiące lat przemierzały w karawanach pustynie Azji i Afryki. Aby dowiedzieć się, jak wpłynęło to na ich kod genetyczny, uczeni porównali DNA 1083 żyjących wielbłądów i ich przodków sprzed 5 tys. lat p.n.e., których szczątki zachowały się na stanowiskach archeologicznych. Badania pokazały, jak zwierzęta przystosowywały się biologicznie do warunków klimatycznych i środowiska.

Ludzie ryby

CZŁOWIEK I ŚRODOWISKO

Ich życie od wieków jest związane z morzem. Plemiona Moken i Badjao mieszkają na łodziach, wędrując wśród wysp u wybrzeży Azji Południowo-Wschodniej. Żyją z tego, co daje morze. Ich dzieci szybciej uczą się pływać, niż chodzić, i mają zadziwiającą zdolność ostrego widzenia pod wodą. Potrafią polować z kuszą i włócznią na morskim dnie, wstrzymując oddech przez wiele minut. Zdarza się, że - wychodząc na brzeg - zapadają na chorobę lądową.

Trójkąt Bermudzki i inne tajemnice cywilizacji
123RF

Internet podstawowym prawem człowieka

CZŁOWIEK I ŚRODOWISKO

Estonia jest pierwszym krajem, który uznał prawo dostępu do internetu za podstawowe prawo człowieka, które powinno być zagwarantowane każdemu obywatelowi. Bezprzewodowy internet dostępny jest na 98 proc. powierzchni kraju, nawet na setkach maleńkich wysepek rozsianych u jego wybrzeży. Władze republiki promują hasło „e-Estonia”, a Tallin jest nazywany bałtycką Doliną Krzemową.

Roślinny raport: wiadomości dobre i złe

CZŁOWIEK I ŚRODOWISKO

Brytyjscy botanicy obliczyli, że nauka zna obecnie 390 900 gatunków roślin. Raport w tej sprawie przygotowali badacze z Royal Botanic Gardens w Kew. To pierwsze pełne zestawienie światowej flory. Można się z niego również dowiedzieć, że w roku 2015 odkryto 2034 nowe gatunki, w tym 369 400 kwitnących, a uczeni twierdzą, że istnieją jeszcze tysiące, których na razie nie znamy. Niestety 21 proc. roślin jest zagrożone wyginięciem ze względu na zmiany klimatu, zniszczenie ich środowiska, choroby i gatunki inwazyjne.

red

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.