Agata Pustułka

Szubienice w Katowicach: jaka decyzja prokuratury?

Zgromadzenie narodowców w Katowicach wywołało oburzenie nie tylko w Polsce Fot. Polska w ruinie on Twitter Zgromadzenie narodowców w Katowicach wywołało oburzenie nie tylko w Polsce
Agata Pustułka

W sobotę 25 listopada na placu Sejmu Śląskiego w Katowicach narodowcy powiesili na symbolicznych szubienicach zdjęcia sześciorga europosłów Platformy Obywatelskiej, którzy poparli rezolucję Parlamentu Europejskiego, obligującą rząd Polski do przestrzegania praworządności. Skandaliczne zachowanie narodowców w Katowicach skomentował nawet przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Antonio Tajani. Postępowanie sprawdzające w sprawie demonstracji prowadzi Prokuratura Okręgowa w Katowicach. Ta jednak wczoraj wnioskowała do monitorującej przebieg zdarzenia policji o uzupełnienie dokumentacji, m.in. przesłuchanie świadków. Oznacza to, że decyzja w sprawie podjęcia śledztwa lub odstąpienia od niego zostanie podjęta dopiero w ciągu kilku najbliższych dni.

Po skandalicznej pikiecie policja będzie jeszcze przesłuchiwać świadków, tymczasem wybryk narodowców jest szeroko komentowany - także poza granicami Polski. Do wydarzeń odniósł się przewodniczący PE, Antonio Tajani, który zamierza napisać do premier Beaty Szydło pismo w tej sprawie.

Organizatorzy akcji „wieszania” posłów poniosą konsekwencje?

Pikieta narodowców, zorganizowana przez Ruch Narodowy, Młodzież Wszechpolską i Górnośląskie Stronnictwo Narodowe - Białe Orły, była legalna, tj. zgłoszona do Urzędu Miasta, bo tyle wymagają przepisy. W informacjach przekazanych mediom przez organizatorów można było się dowiedzieć, że jej celem „jest ukazanie sprzeciwu polskich patriotów wobec pomówień i kłamstw, jakie spadły na uczestników największej manifestacji narodowej w Polsce i Europie - Marszu Niepodległości”.

Przypomnijmy, podczas Marszu Niepodległości pojawiły się hasła antysemickie i nacjonalistyczne. Zdjęcia obiegły wszystkie światowe media. Teraz negatywny wizerunek Polski został ostatecznie utrwalony w Katowicach. Zamanifestowano „patriotyzm” poprzez powieszenie na symbolicznych szubienicach sześciorga europosłów PO, którzy poparli rezolucję Parlamentu Europejskiego, obligującą polski rząd do przestrzegania praworządności.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.