Rajmund Wełnic

Szkolne roszady w Barwicach

Obecna Szkoła Podstawowa w Barwicach, wkrótce zapewne SP 1 . SP 2 powstanie z gimnazjum Fot. Rajmund Wełnic Obecna Szkoła Podstawowa w Barwicach, wkrótce zapewne SP 1 . SP 2 powstanie z gimnazjum
Rajmund Wełnic

Władze Barwic ujawniają plany dotyczące szkół po likwidacji gimnazjum. Szkoła w Piaskach ma być zamknięta, a gimnazjum stać się podstawówką.

Sejm dopina szczegóły reformy oświaty, jeżeli nie stanie się nic nieprzewidzianego, to od września 2017 roku zaczną być wygaszane gimnazja. Obecni szóstoklasiści przejdą do klasy VII (podstawówki z powrotem stana się ośmioklasowe), nauka w liceach trwać będzie jak kiedyś 4 lata, a w technikach 5.

Oświatowa rewolucja w Barwicach

Każda gmina będzie musiała na nowo zbudować nową sieć szkół, którą tworzono przez ostatnich kilkanaście lat istnienia gimnazjów. Jak to ma wyglądać w gminie Barwice?

Dziś są tu trzy szkoły podstawowe (w Barwicach, Starym Chwalimiu i Piaskach) oraz barwicki Zespół Szkół (czyli gimnazjum z ogólniakiem).

I już wiadomo, że trzeba to przeorganizować, bo gimnazjum znika, a podstawówki nie można łączyć z liceum.

Protestują nauczyciele, protestują rodzice

Na niedawnej sesji Rady Miejskiej w Barwicach wiceburmistrz Piotr Sadura przedstawił założenia planowanych zmian.

- Z kilku wersji sieci szkół każda zakłada, że w miejsce likwidowanego gimnazjum powstanie nowa szkoła podstawowa z dyrektorem Wojciechem Kleszczonkiem (obecny dyrektor ZS w Barwicach - red.) - informuje nas jeden z nauczycielskich związkowców.

- SP w Piaskach ma zostać zlikwidowana, a praca zapewniona tylko dla nauczycieli klas I-III. Z SP w Barwicach zabrana ma zostać część uczniów, to samo ze szkołą w Starym Chwalimiu. To pociąga za sobą mniejszą liczbę etatów i zwolnienia nauczycieli). Większość uczniów, około 350 dzieci, przejmie nowa szkoła, SP nr 2 w Barwicach. Likwidowane gimnazjum wzniesie się na popiołach trzech podstawówek.

Do protestu szykują się także rodzice dzieci z Piasków, prawie wszyscy uczniowie podpisali listę „strajk uczniów”.

- Nie chcemy, aby nasze dzieci były tylko numerem w dzienniku - mówi jeden z rodziców.

Gmina między młotem a kowadłem

- Musimy wybrać to, co jest najlepsze dla dzieci i pogodzić to z interesem pracowników szkół i gminy - burmistrz Barwic Zenon Maksalon dodaje, że samorząd już teraz co roku dopłaca do oświaty 1,4 mln złotych.Ewentualne zmiany sieci szkół radni muszą uchwalić najpóźniej do końca lutego.

Likwidacja szkoły wymaga także - po zmianie przepisów - zgody kuratora oświaty.

Rajmund Wełnic

Z lokalną prasą - najpierw Głosem Pomorza, a następnie Głosem Koszalińskim - jestem związany od 1995 roku. Do redacji trafiłem niemal prosto po studiach. Mam to szczęście, że mogę pisać o swoich pięknych rodzinnych stronach - Szczecinku i powiecie szczecineckim. Szczęśliwie żonaty z Martyną, jakżeby inaczej - mieszkanka Szczecinka. Wolny czas "pożerają" mi obecnie pociechy (Zuzia, 2009) i Felek (2015). Zaciekły kibic piłkarski.


Mieszkaniec Szczecinka od urodzenia, z tym miastem związany razem z rodziną na dobre i złe. Pisałem o Szczecinku i powiecie szczecineckim w Głosie Pomorza, a obecnie w Głosie Koszalińskim, naszym dodatku Głosie Szczecinka oraz na portalach gk24.pl i szczecinek.naszemiasto.pl Z wykształcenia i zamiłowania historyk, więc dzieje regionalne zajmują dużo miejsca w mojej działalności. Cenię sobie interakcje i współpracę z Czytelnikami, którzy współtworzą nasz portal. Piszę dla Nich, z Nimi i o Nich

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.