Świat wciąż widzi „polskie obozy”

Czytaj dalej
Fot. Adam Wojnar/polska press
Piotr Subik

Świat wciąż widzi „polskie obozy”

Piotr Subik

Zaledwie 40 sekund trwała umieszczona na Twitterze amerykańskiej stacji CBS News relacja z niedzielnych obchodów 74. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Widać było na niej fotografie miejsca zagłady, a także uczestników uroczystości, m.in. byłych więźniów i premiera Mateusza Morawieckiego. Problem w tym, że w napisach towarzyszących obrazowi wobec KL Auschwitz użyto sformułowania „polski obóz śmierci”.

Na to przekłamanie natychmiast zareagował konsulat RP w Nowym Jorku. „To nie był polski obóz. Auschwitz był niemieckim nazistowskim obozem w okupowanej Polsce” - napisali dyplomaci. Dodali też, że właściwe przypisywanie odpowiedzialności za zbrodnie wojenne jest szczególnie ważne podczas obchodzonego 27 stycznia Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W efekcie CBS News usunęło kłamliwe określenie.

Czytaj więcej:

- o wpadce czeskich dziennikarzy,

- kto nazywa Auschitz "polskim obozem"?

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Piotr Subik

Redaktor i dziennikarz "Dziennika Polskiego". Zajmuje się tematyką bezpieczeństwa, obronności, wojska i służb mundurowych. Pisze także o historii ze szczególnym uwzględnieniem spraw związanych z antykomunistycznym podziemiem z lat 1945-63.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.