Suplementy diety to nie leki!

Czytaj dalej
Fot. istockphoto
Kaśka Borek

Suplementy diety to nie leki!

Kaśka Borek

Reklamy suplementów diety sugerują, że produkty te leczą i są środkiem na liczne dolegliwości. Tymczasem suplementy ani nie leczą, ani nie zapobiegają chorobom - bo to środki spożywcze

Podaruj sobie albo bliskim produkt, który dba o to, co najważniejsze - o zdrowie. Taki właśnie przekaz płynie z różnego rodzaju reklam suplementów. Zachęcaj, abyśmy kupili na przykład produkty dbające o serce, wzrok, wątrobę, odporność zimą czy pomagające wiosną zwalczyć oponkę na brzuchu.
Tych produktów jest wiele, reklam mnóstwo. Warto jednak wiedzieć, co rzeczywiście kupujemy w tych kapsułkach, w butelkach czy w tabletkach. Bo reklamy nie zawsze rzetelnie i wyczerpująco informują o ich właściwościach.

Błędne sugestie, że będzie jak ręką odjął

Reklamy suplementów diety błędnie sugerują, że produkty te leczą i są środkiem pomagającym na liczne dolegliwości - to tylko niektóre, najświeższe zastrzeżenia Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do reklam suplementów diety. Urząd wszczął kolejne postępowania dotyczące tych środków spożywczych - bo tym są suplementy diety, jak zresztą sama ich nazwa wskazuje.

Tak, to nie są lekarstwa
Suplementy diety nie leczą ani nie zapobiegają chorobom. Są środkami spożywczymi. Ich celem jest uzupełnienie normalnej diety, dlatego w składzie znajdziemy witaminy lub składniki mineralne. I w związku z tym przypisywanie im właściwości leczniczych w reklamie jest bezprawne.

Zapamiętaj: pojawiają się suplementy, których skład, wygląd i przeznaczenie mogą nam sugerować, że stanowią one odpowiedniki lub nawet mogą zastąpić lek. W świetle prawa jest to jednak żywność, dlatego suplementy diety podlegają prawu żywnościowemu.
A to istotna różnica!

* Leki - zarówno te na receptę, jak i nie - to produkty o działaniu leczniczym lub profilaktycznym, potwierdzonym badaniami, udowodnionym w procesie rejestracji.

* Suplementy diety, owszem, mogą w pewnym stopniu działać na nasz organizm, ale nie leczą chorób i im nie zapobiegają.

* W przypadku lekarstw przepisy wyraźnie określają, jakie dokumenty należy przedstawić dla potwierdzenia jakości, skuteczności, a przede wszystkim bezpieczeństwa produktu leczniczego (leku).

W przypadku suplementów diety takie obostrzenia praktycznie nie występują.

* Wytwarzanie produktów leczniczych stale nadzoruje inspekcja farmaceutyczna, a ich wytwórcy są regularnie kontrolowani i muszą spełniać różne rygorystyczne wymogi, by zapewnienia bezpieczeństwo stosowania leków.

W przypadku suplementów diety konieczne jest tylko poinformowanie Głównego Inspektora Sanitarnego o wprowadzeniu lub zamiarze wprowadzenia danego suplementu do obrotu. Nie jest wymagana dokumentacja potwierdzająca jakość oraz deklarowane efekty działania. Za konkretny produkt odpowiada przede wszystkim jego producent lub importer.

Tak, kupisz je w aptece. Ale to niczego nie zmienia
1. W suplementach mogą być niektóre składniki, które są również w lekach, ale ich zawartość/stężenie jest niższe, przez co nie wykazują one działania leczniczego.

2. Suplementy mogą mieć postać zbliżoną do leku, na przykład występować w formie tabletki czy syropu, być wytwarzane przez tych samych producentów i mieć podobną nazwę. Część z nich jest sprzedawana w aptekach. Nie zmienia to jednak faktu, że to środki spożywcze - dlatego przed zakupem upewnij się, czy dany produkt jest lekiem, czy suplementem. Jeśli masz do czynienia z suplementem, na jego opakowaniu zawsze znajdziesz określenie „suplement diety”.

Kaśka Borek

Zawodowo obecnie zajmuję się przede wszystkim szeroko pojętym poradnictwem. Jestem otwarta na ludzi i świat, ciekawa wydarzeń. Chcę zrozumieć innych, poznać ich intencje, zainteresowania i kłopoty.
Prywatnie interesuję się sportami ekstremalnymi i aranżacją wnętrz.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.