Błażej Organisty

Studenci boją się, że Ukraińcy zabiorą im pracę

Zdaniem ekspertów, studenci nie powinni obawiać się, że po zakończeniu nauki nie znajdą pracy. Rynek jest otwarty dla każdego, kto wykaże się motywacją Fot. Przemysław Świderski Zdaniem ekspertów, studenci nie powinni obawiać się, że po zakończeniu nauki nie znajdą pracy. Rynek jest otwarty dla każdego, kto wykaże się motywacją i ma odpowiednie umiejętności. Na zdjęciu rekrutacja informatyków w jednej z firm branży IT
Błażej Organisty

Aż 70 proc. wrocławskich studentów obawia się konkurencji na rynku pracy ze strony obywateli Ukrainy. To najwyższy wskaźnik w kraju, średnia wyniosła 54 proc. Takie wyniki przyniosło badanie „Student w pracy 2017” przeprowadzone na zlecenie Jobsquare. Z komentarzy ekspertów wynika, że ten strach jest nieuzasadniony. Jakie zatem może być źródło obaw młodych, wykształconych Dolnoślązaków?

Według szacunków, we Wrocławiu mieszka 70-100 tys. Ukraińców. Pracują nie tylko na budowach, w sklepach czy firmach sprzątających, ale także w dużych firmach i korporacjach, takich jak HP, Luxoft czy 3M. I z każdym miesiącem ich przybywa.

- Często spotykam ich w naszym biurze, w kuchni - opowiada Magdalena, która pracuje w jednym z wrocławskich biur HP. - W firmie pracuje zdecydowanie więcej Ukraińców niż rok temu. Niedawno uruchomili dział obsługujący klientów z Rosji. Zatrudnili wtedy od razu 20 Ukraińców.

Podobnie jest w firmie Luxoft, zatrudniającej doświadczonych i wykwalifikowanych programistów, których niełatwo znaleźć nie tylko we Wrocławiu, ale i w Polsce. Dlatego firma zatrudnia specjalistów z całego świata.

- Pracownicy Luxoft Poland pochodzą z trzydziestu różnych krajów, w tym z Argentyny, Brazylii, Gruzji, Francji, Czech, Kazachstanu, Portugalii czy Ukrainy. Tych ostatnich we Wrocławiu jest najwięcej - przyznaje Agnieszka Porębska z Luxoft.

W dalszej części tekstu dowiesz się, gdzie pracuje najwięcej Ukraińców oraz ile mogą zarabiać studenci.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Błażej Organisty

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetawroclawska.pl

cena obniżona -50%

Dostęp do gazety online na 30 dni za połowę ceny

20,00 40,00

Czytaj aktualną gazetę w formacie PDF bez wychodzenia z domu. Pobierz ją i podziel się z bliskimi. Bądźcie na bieżąco z informacjami!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.