Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Straszne trzy dni stycznia 1945 roku. Armia Czerwona krwawo mści się w Miechowicach

Czytaj dalej
Fot. ARC DZ
Grażyna Kuźnik

Straszne trzy dni stycznia 1945 roku. Armia Czerwona krwawo mści się w Miechowicach

Grażyna Kuźnik

Dzisiaj, 26 stycznia, w Bytomiu odbędzie się widowisko historyczne Walki o Miechowice. Przypomni o wydarzeniach z 25-28 stycznia 1945 roku, gdy zginęło tutaj 380 cywili.

Kiedy w styczniu 1945 roku ze wschodu uderza Armia Czerwona, Niemcy z 4,7 mln mieszkańców całego Śląska ewakuowali około 3,2 mln osób; reszta pozostaje na łasce Rosjan. Nikt dokładnie nie wie, co zwycięzcy zrobią z cywilami po przekroczeniu przedwojennej niemieckiej granicy, ale hitlerowscy dowódcy nie mają złudzeń. Strach przed zemstą bolszewików jest ogromny.

Miechowice dzisiaj są dzielnicą Bytomia, w czasie wojny były odrębną przemysłową gminą Mechtal, leżącą bardzo blisko granicy polsko-niemieckiej. Żyli tutaj Ślązacy, Niemcy i Polacy, ale narodowość mieszkańców nie miała dla Rosjan znaczenia, gdy w końcu znaleźli się na terenie III Rzeszy. Masakra, jaką Armia Czerwona urządziła cywilom, przeszła do historii jako tragedia miechowicka.

Latami była przemilczana; w PRL uznano ją za słuszną karę, jaką ponieśli Niemcy za rozpętanie wojny. Okrucieństwo tej zbrodni zawsze jednak budziło ludzki sprzeciw. Do miechowickich wydarzeń wrócił bytomski historyk Tomasz Sanecki; jego książka ,,Tragedia Miechowicka 25-28 stycznia 1945 roku” (Wyd. Ridero) właśnie się ukazała. Temat wciąż budzi zainteresowanie mieszkańców Śląska.

Na premierze książki w Bibliotece Miejskiej w Bytomiu autor wyjaśniał, że oparł się na dokumentach ze śledztwa Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, aktach Urzędu Stanu Cywilnego w Bytomiu i wspomnieniach świadków. Dotarł również do zapisów niemieckich wojskowych, dla których utrata Śląska oznaczała pewną klęskę. Region zaopatrywał niemiecką armię w broń i maszyny, to się skończyło, przesądzając los III Rzeszy. Żołnierze Armii Czerwonej zdobyli bogaty okręg przemysłowy, ale poziom życia Ślązaków budził agresję wśród prostych krasnoarmiejców. Często zabijali dla rabunku.

Do dzisiaj jednak nie udało się poznać wszystkich przesłanek, które wpłynęły na brutalność styczniowej zbrodni w Miechowicach.

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Grażyna Kuźnik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetawroclawska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.