Sprawdź, co widać z latarni morskich na wybrzeżu Baltyku

Czytaj dalej
Fot. latarnie.pl

Sprawdź, co widać z latarni morskich na wybrzeżu Baltyku

W poprzednich tygodniach opisaliśmy latarnie morskie w Ustce, Czołpinie i Jarosławcu. Wciąż jesteśmy na Wybrzeżu Środkowym.

Latarnia Stilo położona w odległości pięciu kilometrów od wsi Stilo - zwanej również Osetnik - i 10 km na wschód od miasta Łeba, jest bardzo charakterystyczną budowlą o kształcie ściętego ostrosłupa na szesnastokątnej podstawie. U szczytu latarni znajdują się dwie galerie widokowe i laterna, do której nie ma dostępu. Została zbudowana na początku XX wieku i odznacza się bardzo nowoczesną, jak na tamte czasy, techniką budowy - stalowe elementy połączono śrubami, co jest doskonale widoczne wewnątrz budynku. Latarnia morska Stilo jest pomalowana w trzy charakterystyczne pasy - czarny u dołu, biały pośrodku i czerwony na górze. Obok wieży stoi domek latarników.

Podstawowe informacje: wysokość latarni - 33,4 m, wysokość światła - 75 m n.p.m., zasięg światła - 23 Mm (ok. 40 km).

Latarnia Darłowo jest budowlą najmniej przypominającą klasyczne latarnie. Stojące blisko brzegu w Darłówku budynki są nieustannie narażane na oddziaływanie wody morskiej, przez co w zimie ściany są skute lodem. Przez szyby laterny można obejrzeć budowę soczewki. Latarnia morska Darłówko jest umiejscowiona u ujścia rzeki Wieprzy do morza. Została wybudowana w XIX wieku, wraz z budynkiem stacji pilotów. Wieża była wtedy dużo niższa.

Turyści mogą podziwiać stan z 1927 r., kiedy miał miejsce ostatni remont, polegający na podwyższeniu wieży o jeszcze jedną kondygnację oraz zmianę optyki latarni. W 1996 r. przeprowadzono modernizację zasilania źródła światła.

Podstawowe informacje: wysokość latarni - 22 m, wysokość światła - 19,7 m n.p.m., zasięg światła - 15 Mm (27,8 km). Ceny biletów: normalny - 6 zł, ulgowy - 4 zł, poniżej 4 lat wejście bezpłatne.

Informacje za portalem www.latarnie.pl.

ZOBACZ TAKŻE: Noc Latarni Morskich w Ustce

Czytaj także na GP24

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.