Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Rzemieślnicy alarmują: nadchodzi kres epoki mistrzów i czeladników

Czytaj dalej
Fot. Fot: Adam Wojnar/Polska_press
Zbigniew Bartuś

Rzemieślnicy alarmują: nadchodzi kres epoki mistrzów i czeladników

Zbigniew Bartuś

Polscy rzemieślnicy czują się oszukani przez rząd. Związek Rzemiosła Polskiego od miesięcy ustalał z resortem edukacji zmiany w ustawie o szkolnictwie zawodowym. Kiedy projekt został uzgodniony, rząd skierował do Sejmu zupełnie inny. Chodzi o kształcenie młodzieży w najpopularniejszych zawodach. W Niemczech zajmuje się w tym nawet 90 proc. firm, w Polsce... 10 proc.

Kto ma uczyć i egzaminować młodzież w popularnych zawodach – od budowlańca po cukiernika i fryzjera? W większości krajów rozwiniętych robią to przedsiębiorcy, w tym rzemieślnicy. W Polsce do lat 90. XX wieku było podobnie, potem jednak - w wyniku reformy edukacji – działający od stuleci system tzw. kształcenia dualnego, czyli jednocześnie w szkole i w zakładzie pracy, upadł. Pracodawcy głośno narzekają, że absolwenci szkół, także tych technicznych, niczego nie umieją.

Minister edukacji Anna Zalewska od początku urzędowania obiecuje odrodzenie kształcenia dualnego. Jej resort wiosną przedstawił projekt dużej nowelizacji ustawy oświatowej. W uzasadnieniu wskazuje m.in., że wyniki ekonomiczne Polski są coraz lepsze, bezrobocie zeszło do rekordowo niskiego poziomu 5 proc. Tymczasem wśród absolwentów zasadniczych szkół zawodowych i techników wynosi ono odpowiednio 40 proc. i 30 proc. Równocześnie pracodawcy skarżą się na brak fachowców.

- Kwalifikacje absolwentów są nędzne lub żadne, bo 90 procent z nich nie ma praktyki w firmach, ani egzaminów potwierdzających umiejętności. W cywilizowanym świecie takie egzaminy odbywają się pod kontrolą przedsiębiorców, przede wszystkim mistrzów rzemiosła – mówi Janusz Kowalski, szef Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego. Wyjaśnia, że wyuczeni przez mistrzów fachowcy, z papierami czeladniczymi, od ręki znajdują pracę w zawodzie - w Polsce i Europie. A ich koledzy bez papierów czeladniczych, po egzaminach państwowych - nie.

Kto ma uczyć i egzaminować młodzież w popularnych zawodach – od budowlańca po cukiernika i fryzjera? W większości krajów rozwiniętych robią to przedsiębiorcy,
Andrzej Banas / Polska Press Kto ma uczyć i egzaminować młodzież w popularnych zawodach – od budowlańca po cukiernika i fryzjera? W większości krajów rozwiniętych robią to przedsiębiorcy, w tym rzemieślnicy. W Polsce do lat 90. XX wieku było podobnie, potem jednak - w wyniku reformy edukacji – działający od stuleci system tzw. kształcenia dualnego, czyli jednocześnie w szkole i w zakładzie pracy, upadł. Izby rzemieślnicze chcą jego przywrócenia.

Latem ZRP udało się przekonać minister Zalewską do przywrócenia sprawdzonych rozwiązań. – Zostało to zapisane w projekcie ustawy. Ku naszemu zdumieniu resort przekazał Sejmowi projekt zawierający szkodliwe zmiany – mówi Janusz Kowalski.

Czytaj więcej i dowiedz się: 

 • dlaczego przekonanie minister Zalewskiej do pomysłów rzemieślników przyniosło skutek odwrotny do oczekiwanego? 
 • które zapisy nowej ustawy najbardziej uderzają w rzemieślników? 
Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Zbigniew Bartuś

Wolność jest w nas

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetawroclawska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.