Rząd chce budować tanie mieszkania pod Wrocławiem

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Gdesz / Polskapresse
Malwina Gadawa

Rząd chce budować tanie mieszkania pod Wrocławiem

Malwina Gadawa

W Tyńcu Małym koło Wrocławia mają powstać tanie lokale na wynajem. W gminie Kobierzyce pomysł budowy tanich mieszkań w ramach rządowego programu budzi wiele wątpliwości. Rząd przekonuje, że stara się budować mieszkania przy fabryce, która da pracę.

Bank Gospodarstwa Krajowego wytypował działkę w Tyńcu Małym (gmina Kobierzyce), na której mają stanąć tanie lokale na wynajem, w w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus”. Sęk w tym, że tej lokalizacji są przeciwne władze gminy. Wójt Ryszard Pacholik zapewnia, że popiera ideę budowania tanich mieszkań, ale podkreśla, że w tym konkretnym przypadku może być więcej problemów niż korzyści.

- W Tyńcu Małym mieszka około 1500 osób. Zgodnie z propozycją, w tej miejscowości miałoby zostać wybudowanych około 300 mieszkań, w których zamieszkałoby nawet tysiąc osób, co zwiększy populację wsi o 2/3 - mówi wójt. A tak duży wzrost liczby mieszkańców w szybkim tempie wiąże się z ogromnymi kosztami. - Na działce powstaną tylko mieszkania, a co z resztą infrastruktury? Trzeba wybudować szkołę, przedszkole i rozbudować drogi. To miliony złotych, których nie mamy - dodaje.

Ewentualną inwestycją w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus” we wsi Tyniec Mały zainteresowała się grupa posłów Platformy Obywatelskiej. Parlamentarzyści, także z Wrocławia (m.in. Aldona Młyńczak, Sławomir Piechota), piszą do ministra rozwoju zwracając uwagę, że lokalizacja inwestycji w Tyńcu Małym spowoduje „dla tej konkretnej lokalnej społeczności ogromne negatywne konsekwencje”. Politycy wskazują też, że lokalizacja została wybrana przez Bank Gospodarstwa Krajowego, a nie przez władze gminy. Uważają również, że budując nowe mieszkania dla tak dużej liczby osób, trzeba wziąć pod uwagę budowę nowego węzła, by wpiąć lokalne drogi do obwodnicy Tyńca. A na to nie zaplanowano pieniędzy.

Jerzy Kwieciński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, w odpowiedzi na interpelację posłów pisze, że lokalizację wybrano m.in. ze względu na sąsiedztwo z Biskupicami Podgórnymi, gdzie budowana jest fabryka LG Chem. - Koreański inwestor zadeklarował poniesienie nakładów o wartości blisko 1,3 mld zł oraz stworzenie co najmniej 729 nowych miejsc pracy. Powstanie w ramach programu „Mieszkanie Plus” osiedla mieszkaniowego we wsi Tyniec Mały pozwoli więc części nowych pracowników fabryki LG Chem. na znalezienie miejsca zamieszkania niedaleko miejsca pracy - pisze w odpowiedzi na interpelację poselską Jerzy Kwieciński.

Ryszard Pacholik, wójt gminy Kobierzyce, przypomina, że takie pomysły już były.

- Możemy powiedzieć chociażby o Nowej Hucie. Wybudowanie tak dużego osiedla oznacza dla nas olbrzymie koszty, na które nie możemy sobie teraz pozwolić - mówi wójt Kobierzyc.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa informuje, że w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus przygotowywanych jest obecnie ponad 10 tysięcy mieszkań na wynajem, z czego ponad 1,2 tys. mieszkań jest już w budowie: w Białej Podlaskiej, Jarocinie, Gdyni, Pruszkowie i Wałbrzychu. Wałbrzych jest jednym z siedmiu dolnośląskich miast (obok Wrocławia, Świdnicy, Oławy, Bielawy, Jawora i Głogowa), które zawarły porozumienia z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

W Wałbrzychu powstanie 215 mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. Ich budowę sfinansuje BGK Nieruchomości S.A. w ramach pilotażu rządowego programu „Mieszkanie Plus”. Mieszkania powstaną przy ulicy Husarskiej położonej na wałbrzyskim Podzamczu zamieszkanym przez blisko 30 tysięcy ludzi. Na działce o powierzchni około 1,5 ha zostanie wybudowanych pięć sześcio- i siedmiokondygnacyjnych budynków wyposażonych w windy. Do dyspozycji przyszłych najemców będzie także 157 miejsc parkingowych.

„Mieszkanie Plus” to rządowy program, w którym przewidziano budowę tanich lokali na wynajem. Premier Beata Szydło zapowiedziała, że czynsz za metr kwadratowy (w zależności od lokalizacji) będzie wynosił od 10 do 20 zł. W programie preferowane będą rodziny wielodzietne i te, które mają niskie dochody. Ale wniosek będzie mógł złożyć każdy.

Malwina Gadawa

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.