Rząd chce budować tanie mieszkania pod Wrocławiem

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Gdesz / Polskapresse
Malwina Gadawa

Rząd chce budować tanie mieszkania pod Wrocławiem

Malwina Gadawa

W Tyńcu Małym koło Wrocławia mają powstać tanie lokale na wynajem. W gminie Kobierzyce pomysł budowy tanich mieszkań w ramach rządowego programu budzi wiele wątpliwości. Rząd przekonuje, że stara się budować mieszkania przy fabryce, która da pracę.

Bank Gospodarstwa Krajowego wytypował działkę w Tyńcu Małym (gmina Kobierzyce), na której mają stanąć tanie lokale na wynajem, w w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus”. Sęk w tym, że tej lokalizacji są przeciwne władze gminy. Wójt Ryszard Pacholik zapewnia, że popiera ideę budowania tanich mieszkań, ale podkreśla, że w tym konkretnym przypadku może być więcej problemów niż korzyści.

- W Tyńcu Małym mieszka około 1500 osób. Zgodnie z propozycją, w tej miejscowości miałoby zostać wybudowanych około 300 mieszkań, w których zamieszkałoby nawet tysiąc osób, co zwiększy populację wsi o 2/3 - mówi wójt. A tak duży wzrost liczby mieszkańców w szybkim tempie wiąże się z ogromnymi kosztami. - Na działce powstaną tylko mieszkania, a co z resztą infrastruktury? Trzeba wybudować szkołę, przedszkole i rozbudować drogi. To miliony złotych, których nie mamy - dodaje.

Ewentualną inwestycją w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus” we wsi Tyniec Mały zainteresowała się grupa posłów Platformy Obywatelskiej. Parlamentarzyści, także z Wrocławia (m.in. Aldona Młyńczak, Sławomir Piechota), piszą do ministra rozwoju zwracając uwagę, że lokalizacja inwestycji w Tyńcu Małym spowoduje „dla tej konkretnej lokalnej społeczności ogromne negatywne konsekwencje”. Politycy wskazują też, że lokalizacja została wybrana przez Bank Gospodarstwa Krajowego, a nie przez władze gminy. Uważają również, że budując nowe mieszkania dla tak dużej liczby osób, trzeba wziąć pod uwagę budowę nowego węzła, by wpiąć lokalne drogi do obwodnicy Tyńca. A na to nie zaplanowano pieniędzy.

Jerzy Kwieciński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, w odpowiedzi na interpelację posłów pisze, że lokalizację wybrano m.in. ze względu na sąsiedztwo z Biskupicami Podgórnymi, gdzie budowana jest fabryka LG Chem. - Koreański inwestor zadeklarował poniesienie nakładów o wartości blisko 1,3 mld zł oraz stworzenie co najmniej 729 nowych miejsc pracy. Powstanie w ramach programu „Mieszkanie Plus” osiedla mieszkaniowego we wsi Tyniec Mały pozwoli więc części nowych pracowników fabryki LG Chem. na znalezienie miejsca zamieszkania niedaleko miejsca pracy - pisze w odpowiedzi na interpelację poselską Jerzy Kwieciński.

Ryszard Pacholik, wójt gminy Kobierzyce, przypomina, że takie pomysły już były.

- Możemy powiedzieć chociażby o Nowej Hucie. Wybudowanie tak dużego osiedla oznacza dla nas olbrzymie koszty, na które nie możemy sobie teraz pozwolić - mówi wójt Kobierzyc.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa informuje, że w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus przygotowywanych jest obecnie ponad 10 tysięcy mieszkań na wynajem, z czego ponad 1,2 tys. mieszkań jest już w budowie: w Białej Podlaskiej, Jarocinie, Gdyni, Pruszkowie i Wałbrzychu. Wałbrzych jest jednym z siedmiu dolnośląskich miast (obok Wrocławia, Świdnicy, Oławy, Bielawy, Jawora i Głogowa), które zawarły porozumienia z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

W Wałbrzychu powstanie 215 mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. Ich budowę sfinansuje BGK Nieruchomości S.A. w ramach pilotażu rządowego programu „Mieszkanie Plus”. Mieszkania powstaną przy ulicy Husarskiej położonej na wałbrzyskim Podzamczu zamieszkanym przez blisko 30 tysięcy ludzi. Na działce o powierzchni około 1,5 ha zostanie wybudowanych pięć sześcio- i siedmiokondygnacyjnych budynków wyposażonych w windy. Do dyspozycji przyszłych najemców będzie także 157 miejsc parkingowych.

„Mieszkanie Plus” to rządowy program, w którym przewidziano budowę tanich lokali na wynajem. Premier Beata Szydło zapowiedziała, że czynsz za metr kwadratowy (w zależności od lokalizacji) będzie wynosił od 10 do 20 zł. W programie preferowane będą rodziny wielodzietne i te, które mają niskie dochody. Ale wniosek będzie mógł złożyć każdy.

Malwina Gadawa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.