Rusza proces "Hossa", szefa gangu "wnuczków"

Czytaj dalej
Fot. Policja
Joanna Labuda

Rusza proces "Hossa", szefa gangu "wnuczków"

Joanna Labuda

Rusza proces Arkadiusza Ł. domniemanego szefa wnuczkowej mafii. "Hoss", jego brat, żona i synowie, a teraz także siostra Soraya P. odpowiedzą przed sądem za wyłudzenia „na wnuczka”.

Arkadiusz Ł. ps. Hoss - domniemany szef wnuczkowej mafii, człowiek, który według śledczych stworzył oszustwo, na którym on i jego bliscy dorobili się fortuny, stanie dziś przed poznańskim Sądem Okręgowym. W międzyczasie służby nadal rozpracowują szajkę, którą miał dowodzić. Tydzień temu prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko jego siostrze - Sorai P.

Tak jak pozostali członkowie rodziny Arkadiusza Ł. (brat, żona i synowie), kobieta jest oskarżona o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było wyłudzanie pieniędzy „na wnuczka”, głównie na terenie Niemiec. Soraya, podając się za członka rodziny pokrzywdzonych lub bliską znajomą, zwracała się z prośbą o przekazanie pieniędzy.

Według śledczych Arkadiusz Ł. wymyślił oszustwo „na wnuczka” i kierował gangiem, który okrada seniorów w Europie
Policja Według śledczych Arkadiusz Ł. wymyślił oszustwo „na wnuczka” i kierował gangiem, który okrada seniorów w Europie

Kobieta wpadła głównie na podstawie opinii fonoskopijnej, dzięki której śledczy potwierdzili, że to ona dzwoniła do pokrzywdzonych oraz kierowała odbiorem pieniędzy. Co, oprócz udziału w gangu, zarzucają jej śledczy?

- Kobieta została oskarżona o wyłudzenie 5 tys. euro na szkodę obywatelki Niemiec oraz usiłowanie wyłudzenia pieniędzy w łącznej kwocie 45 tys. euro na szkodę kolejnych czterech osób - mówi prok. Michał Dziekański, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

W piątek przed poznańskim sądem po wielu miesiącach odwlekania procesu stanie Arkadiusz Ł., ps. Hoss, Polak romskiego pochodzenia, który według śledczych wiele lat temu wymyślił, a następnie udoskonalił proceder oszustw „na wnuczka”. Ofiarą jego gangu padło tysiące seniorów w Polsce, a także całej Europie.

Przebierał się, zgolił włosy i wynajmował mieszkania:

Źródło: TVN24

Proces „Hossa” i jego brata Adama P. miał ruszyć w marcu 2016 roku. Na wczesnym etapie rozprawy były jednak odwoływane, bo oskarżeni nie stawiali się w sądzie, co usprawiedliwiali zwolnieniami lekarskimi. Kiedy sąd zlecił przeprowadzenie badań przez biegłych sądowych, „Hoss” unikał spotkania z lekarzami, m.in. udając zasłabnięcie lub przychodząc po terminie.

Na dzisiejszą rozprawę Ł. ma być doprowadzony z aresztu, w którym przebywa od połowy marca. Mężczyzna odpowie za wyłudzenie dwóch milionów złotych od seniorów z Niemiec, Luksemburga i Austrii.

To jednak nie wszystkie zarzuty, które na nim ciążą. W Warszawie nadal toczy się śledztwo w sprawie kolejnych kradzieży „na wnuczka”.

Joanna Labuda

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.