Lucyna Talaśka-Klich

Rolnicy ekologiczni w regionie mają pod górkę. Ubywa ich!

Polska żywność ekologiczna jest promowana m.in. podczas targów w Norymberdze. I jest bardzo doceniana przez konsumentów z różnych części świata Fot. Lucyna Talaśka-Klich Polska żywność ekologiczna jest promowana m.in. podczas targów w Norymberdze. I jest bardzo doceniana przez konsumentów z różnych części świata
Lucyna Talaśka-Klich

Gospodarzy najbardziej denerwują: biurokracja, częste kontrole i zmiany prawa. Dlatego coraz więcej rolników, także w Kujawsko-Pomorskiem, rezygnuje z produkcji ekologicznej żywności.

- Rolnik jest od tego, żeby produkować żywność, a nie papiery! - mówi gospodarz ekologiczny z Kujaw, który zamierza zrezygnować z certyfikatu bio.

Twierdzi, że ma dosyć kontroli i biurokracji: - Czasami zbiega się kilka kontroli i wtedy nie mam czasu na pracę w polu. Jedna trwa np. dwa - trzy dni, druga cztery i już mam tydzień z głowy. Robota czeka, a ja walczę o to, żeby nie stracić pieniędzy, które powinienem otrzymać, jeśli spełnię wszystkie urzędnicze wymogi. A jest ich tyle, i tak często się one zmieniają, że nie jestem w stanie wszystkiego dopilnować. To jest chore!

NIK o wspieraniu ekorolników

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli Polska ma potencjał, by stać się znaczącym producentem żywności ekologicznej w Europie. Jednak by tak się stało, sektor ten potrzebuje istotnego wsparcia państwa, a kontrola Izby wykazała, że działania podejmowane od lat na rzecz rozwoju ekorolnictwa i wprowadzania do sprzedaży jego produktów były niespójne i nieskuteczne.

Rolnicy ekologiczni mają pod górkę. Dlaczego ich ubywa? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Lucyna Talaśka-Klich

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.