Przeziębienie i kręgosłup. To najczęstsze powody L-4

Czytaj dalej
Fot. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
Adriana Boruszewska

Przeziębienie i kręgosłup. To najczęstsze powody L-4

Adriana Boruszewska

Dolnoślązacy w 2016 roku wzięli półtora miliona zwolnień lekarskich. W skali całego kraju lekarze wydali ponad 19 milionów druków L-4, czyli o milion więcej niż rok wcześniej. Jak wynika z danych ZUS, łącznie na zwolnieniach Polacy przebywali w zeszłym roku aż 238 659 822 dni.

Ze statystyki wynika, że w zeszłym roku dolnośląscy lekarze najczęściej wystawiali zwolnienia lekarskie na 5, 7 i 14 dni. Najwięcej zwolnień miało związek z ostrym zakażeniem górnych dróg oddechowych, opieką położniczą podczas ciąży oraz zaburzeniami korzeni rdzeniowych i splotów nerwowych.

Poza tym często nie przychodzimy do pracy z powodu przeziębienie, zapalenie gardła czy oskrzeli. Do tego trzeba dodać cały wachlarz dolegliwości związanych z kręgosłupem, tj. bóle, zwyrodnienia czy choroby krążków międzykręgowych.

Profesor Szymon Dragan, szef Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w szpitalu przy ul. Borowskiej we Wrocławiu, twierdzi, że bóle kręgosłupa są najczęstszą przyczyną zwolnień lekarskich na całym świecie. - Tak było zawsze. Niestety, jednoznaczne określenie przyczyn takiego stanu rzeczy nie jest proste - tłumaczy prof. Dragan.

Dodaje, że nie można również wskazać jednoznacznie konkretnej grupy zawodowej, której ta choroba dotyczy. Szczególnie narażone są osoby z obniżonej aktywności fizycznej i z nadwagą. Przy czym wykonują zarówno pracę siedzącą, biurową, jak i fizyczną.

Ortopeda podkreśla również, że powodem uciążliwych bóli w kręgosłupie może być praca przy podnoszeniu ciężarów powyżej 10 kilogramów, wibracje, na które narażone są zwłaszcza kierowcy, a także wady wrodzone czy zła postawa ciała.

Wśród osób przebywających na zwolnieniu lekarskim dominują kobiety w wieku 31 lat, zaś na przedział wieku 27-31 lat przypada największy udział zwolnień lekarskich na Dolnym Śląsku. Liczba ta jest skorelowana z dużą liczbą zwolnień związanych z opieką podczas ciąży.

Pomimo wzrostu liczby zwolnień lekarze zauważają, że coraz więcej pacjentów odmawia przyjęcia L-4. Dr Mateusz Zatorski z Katedry Psychologii Klinicznej i Zdrowia Uniwersytetu SWPS wyjaśnia, że teraz pacjenci sami chcą o sobie decydować. - Po pierwsze, ludzie niechętnie się stosują do zaleceń terapeutycznych. To samo dotyczy zażywania tabletek. Dochodzi do tego jeszcze „paradoks zdrowia”, polegający na tym, iż dopóki pacjent nie czuje choroby, to nie uwierzy lekarzowi, że infekcja może skończyć się pobytem w szpitalu - podkreśla dr Mateusz Zatorski. Zwraca też uwagę, że niektórzy chorzy rezygnują ze zwolnienia lekarskiego, bo obawiają się z tego powodu kłopotów pracy.

Ryszard Fedyk, prezes przychodni Proximum przy ul. Żelaznej we Wrocławiu, zauważa, że nie wszyscy pacjenci idą na zwolnienie. Są tacy, którzy biorą leki i na tym poprzestają. - Kiedyś pacjenci częściej przebywali na zwolnieniach lekarskich, ale sytuacja się mocno zmieniła. Teraz nie chcą brać zwolnień najczęściej ludzie młodzi, którzy mają krótki okres zatrudnienia i boją się, że stracą pracę - wyjaśnia Ryszard Fedyk.

Czy zatem już nie nadużywamy prawa do L-4? Iwona Kowalska, rzeczniczka dolnośląskiego ZUS, wyjaśnia, że sygnały o pacjentach przebywających na „lewym” zwolnieniu napływają zazwyczaj od „życzliwych” sąsiadów. Kontrolowani są także lekarze. Co im grozi?

- Gdy w trakcie kontroli stwierdza się, że zwolnienie lekarskie zostało wystawiane bez przeprowadzenia bezpośredniego badania pacjenta lub bez udokumentowania rozpoznania stanowiącego podstawę orzeczonej czasowej niezdolności do pracy, ZUS może cofnąć lekarzowi upoważnienie do wystawiania druków L-4 - wyjaśnia Kowalska.

Adriana Boruszewska

Komentarze

14
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

caraco

Ja olewałem ból w plecach i nie chodziłem z tym do lekarza,teraz tego żałuję bo grożą mi kule a nawet wózek inwalidzki. Ludzie nie lekceważcie bolu kręgosłupa i nie zabijajcie tego bólu lekami przeciwbolowymi. Teraz mam przesrane,nie pomaga rehabilitacja,nie pomagają już leki przeciwbólowe i prawdopodobnie bez operacji kręgosłupa się nie obędzie,ale to ostateczność,ponieważ jest to bardzo trudna operacja i ne zawsze się udaje i dlatego grozi mi wózek.
Powtarzam,nie olewajcie bóli pleców bo na 99% to się dla wasźle skończy,ja podnosiłem za duże ciężary,ale jest wiele innych urazów kręgosłupa
===
Grypy też nie olewajcie,ponieważ roznosicie tą chorobę bmiędzy ludźmi zdrowymi,po drugie źle wyleczona grypa powoduje powikłania glównie serca i bardzo dużo ludzi przez to umiera.

Groźna grypa, groźne powikłania. Wywiad z dr. Grzesiowskim
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/grypa-i-przeziebienia/grozna-grypa-grozne-powiklania-wywiad-z-dr-grzesiowskim_38800.html

wrocco

a to wyjazd do rodzinki na komunie, a impreza u Stefana i wiadomo, ze trzeba bedzie miec wolne...

NIKT tego nie kontroluje

Wawrzyniec Pruski, polski dziedzic

Jeść wszyscy by chcieli, ino robić ni ma komu!

mefisto

i tyle

ad

Myślę , że najczęstszy powód to po prostu - nieróbstwo

taperecorder

Przeziębienie i kręgosłup tylko oficjalnie, nie oficjalnie wszystkie powody to praca. Tym bardziej kiedy szef-dupek urlopu nie chce dać.

kaśka77

taaa ciążą to w naszym kraju mega choroba - dopada przyszłe mamy już od pierwszych dni 2 miesiąca :-)))))

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.