Prusice. Poznaj, odpocznij, zostań

Czytaj dalej

Prusice. Poznaj, odpocznij, zostań

Gmina Prusice leży na styku Wzgórz Trzebnickich i Doliny Baryczy w północnej części Dolnego Śląska. Atrakcyjna turystycznie i krajobrazowo kraina przyciąga bogactwem lasów, stawów i przyrody.

Gmina Prusice to historia

Prusice mają bogatą historię. To miasto, które zachowało średniowieczny układ urbanistyczny i renesansowy ratusz. Wzniesiono go na planie prostokąta, o złożonej bryle, dekorowany szczytami. W ratuszu udostępniona dla turystów jest wieża widokowa, z której rozciąga się piękna panorama gminy. Kościół św. Jakuba z XIII w. to kolejne niezwykłe miejsce w Prusicach, a w nim pokryty realistycznymi scenami batalistycznymi, alabastrowy „najpiękniejszy grobowiec wojenny Dolnego Śląska”, w którym spoczywa Melchior von Hatzfeldt, feldmarszałek cesarski.

Gmina Prusice to miejsce do zamieszkania

Atutem gminy jest dogodna sieć komunikacyjna, drogowa i kolejowa. Dlatego też drogę z Prusic do Wrocławia można pokonać w 15 minut dzięki nowo wybudowanej drodze ekspresowej S5 łączącej Wrocław z Poznaniem. Łatwy dojazd do aglomeracji to tylko jeden z czynników zachęcających do zamieszkania w Gminie Prusice. Od kilku lat następuje znaczny rozwój miasta oraz sołectw. Odnowiono elewację ratusza oraz otoczenie, prowadzone są remonty zabytków, gmina pozyskuje środki z zewnętrznych źródeł, inwestuje się w budowę nowych dróg i remont istniejących. Podejmowane są działania, które wpływają na atrakcyjność gminy i wzrost zadowolenia mieszkańców. Istniejąca baza, w której skład wchodzą nie tylko obiekty pełniące funkcję edukacyjną, sportową i kulturalną, ale również rekreacyjną, jest przystosowana do kompleksowej obsługi obywateli. Oddane do użytku obiekty, jak Prusicki Obiekt Multifunkcyjny, Prusickie Centrum Fitness, nowoczesna Multiteka oraz zmodernizowane świetlice wiejskie to kolejne, zrealizowane w ostatnich latach przedsięwzięcia powstałe z myślą o kompleksowym dostępie do infrastruktury dla nowych mieszkańców. Nie zapominamy o przyszłości. Kładziemy nacisk na nowe projekty i przedsięwzięcia, jak np. budowa Szkoły Podstawowej w Skokowej będącej jednocześnie centrum edukacyjno-kulturalno-sportowym czy budowa nowego Ośrodka Zdrowia, które realizujemy z myślą o nowych mieszkańcach i nowych inwestorach. Nowoczesne obiekty oraz zaplecze gminy, dążącej do zrównoważonego rozwoju we wszystkich dziedzinach życia, pokazują, jak atrakcyjne do zamieszkania jest to miejsce.

Prusice. Poznaj, odpocznij, zostań

Gmina Prusice to raj(d) dla rowerzystów

Ścieżki rowerowe w Prusicach stały się rzeczywistością. Są nową, ciekawą alternatywą na spędzenie czasu wolnego przez mieszkańców, turystów oraz gości gminy. Nowoczesna sieć tras rowerowych - Północnego Centrum Rowerowego Dolnego Śląska połączy atrakcje gminy, gmin ościennych oraz kompleksy turystyczne w całym regionie. Dla miłośników przyrody rower jest świetnym środkiem transportu i zabawy z dala od zgiełku głównych dróg, dla szukających ciszy i spokoju idealnym nieuciążliwym pojazdem, a dla zwiedzających zabytki, wspaniałą alternatywą w łatwości dotarcia do ciekawych miejsc. Na terenie Gminy Prusice w ramach pierwszego etapu budowy ścieżek rowerowych powstało 6,5 km. Na fragmentach ścieżki rowerowej są zlokalizowane również miejsca postojowe, a także miejsca odpoczynku. Docelowo na terenie Gminy Prusice ma powstać ok. 42 km ścieżek rowerowych. Utworzenie zarówno ścieżek rowerowych, jak i Dolnośląskiego Park&Bike Prusice, do których dotarcie nową trasą S5 łączącą Prusice z Wrocławiem to tylko 15 minut drogi - tym samym dojazd na ścieżki rowerowe to czysta przyjemność. Gmina Prusice ma jak widać wiele do zaoferowania dla amatorów wielu dziedzin turystyki - zarówno pieszej, rowerowej, jak i sportowej. Ciekawa historia, zabytki, kultura ludowa, widoki, cisza i piękno otaczającej przyrody oraz smaki to potencjał gminy.

Prusice. Poznaj, odpocznij, zostań

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.