Praca marzeń: być dentystą, dietetykiem, psychologiem

Czytaj dalej
Fot. Fot. Tomasz Hołod / Polska Press
Adriana Boruszewska

Praca marzeń: być dentystą, dietetykiem, psychologiem

Adriana Boruszewska

Chcą być psychologami, informatykami, weterynarzami, dietetykami i stomatologami. Na wrocławskich uczelniach trwa rekrutacja na studia i chociaż tegoroczni maturzyści nie znają jeszcze wyników matur, to prawie połowa z nich zarejestrowała się już w systemie rekrutacyjnym i wskazała kierunki, które chciałaby studiować.

Chcą być psychologami, informatykami, weterynarzami, dietetykami i stomatologami. Na wrocławskich uczelniach trwa rekrutacja na studia i chociaż tegoroczni maturzyści nie znają jeszcze wyników matur, to prawie połowa z nich zarejestrowała się już w systemie rekrutacyjnym i wskazała kierunki, które chciałaby studiować.

W tym roku nie ma zaskoczenia - najpopularniejsze wśród przedmiotów humanistycznych są, tradycyjnie już, psychologia, prawo oraz dziennikarstwo. Na Politechnice Wrocławskiej najwięcej osób chciałoby zaś dostać się na studia informatyczne, a także architektoniczne oraz na mechanikę i budowę maszyn. Na Uniwersytecie Przyrodniczym standardowo króluje weterynaria, ale też żywienie człowieka i dietetyka - kierunek, który w roku akademickim 2017/18 zostanie otwarty jako dzienny licencjat. Na Uniwersytecie Medycznym, jak co roku, najwięcej kandydatów jest na stomatologię.

Mimo wielkiego zainteresowania studiami wyższymi, Andrzej Kubisiak, ekspert pracy z Work Service, przyznaje, że pracodawcy wolą pracowników z fachem w ręku. Wśród absolwentów uczelni wyższych nadal najbardziej poszukiwani na rynku pracy są inżynierowie. - Na rynku pracy notujemy niedobór inżynierów z dziedziny mechaniki i budownictwa. Brakuje też specjalistów z branży IT - wylicza Kubisiak. Dodaje, że pracodawcy szukają też osób znających biegle dwa języki obce.

W zeszłym roku na jedno miejsce na stomatologię było 30 chętnych, zaś w tym roku, trzy tygodnie przed zakończeniem rekrutacji, jest to już ponad 19 osób na jedno miejsce (przy limicie 57 miejsc).

Na sąsiedniej uczelni, czyli na Uniwersytecie Przyrodniczym, gdzie na studentów czeka 2588 miejsc na 27 kierunkach, najwięcej kandydatów zarejestrowało się na weterynarię - 480 osób na 150 miejsc oraz na żywienie człowieka i dietetykę - 141 osób na 150 miejsc. W tym roku uczelnia po raz pierwszy otworzyła trzyletni stacjonarny licencjat właśnie na kierunku żywienie człowieka i dietetyka.

- Dietetycy są potrzebni, gdyż w obecnych czasach, gdy ludzie czerpią praktycznie wszystkie informacje z internetu, musimy wiele tych informacji wyjaśniać czy też prostować. Poza tym epidemia otyłości nie zwalnia - zaznacza dr hab. Monika Bronkow-ska, kierowniczka Katedry Żywienia Człowieka.

Psychologia znów oblegana

Na Uniwersytecie Wrocławskim zarejestrowało się do tej pory nieco ponad 8000 kandydatów. Agata Sałamaj z zespołu ds. promocji przyznaje, że znów na pierwszym miejscu wśród najpopularniejszych kierunków znalazły się: psychologia, prawo, komunikacja wizerunkowa, dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz chemia i toksykologia sądowa. W ubiegłym roku chętnych na jedno miejsce na psychologii było 16 kandydatów. Władze uczelni spodziewają się, że w tym roku będzie podobnie.

- Psychologia była najpopularniejszym kierunkiem od za-wsze. Raz prześcignęło nas prawo czy dziennikarstwo - przyznaje dr Bogna Bartosz z Instytutu Psychologii. Dodaje, że psychologia jest taką dziedziną, która jest atrakcyjna jako studia, ale też daje duże możliwości znalezienia pracy.

- Ostatnio przeprowadzone analizy pokazują, że psycholodzy, spośród wszystkich absolwentów nauk społecznych, będą najlepiej zarabiającymi. Psycholodzy pracują w firmach w działach HR, w biurach promocji, w consultingu, w wojsku, policji czy jako trenerzy biznesu. W edukacji i reklamie, gabinetach, poradniach, szpitalach, szkołach, żłobkach - wylicza dr Bartosz.

Od dwóch lat dużą popularnością na Uniwersytecie Wrocławskim cieszy się jeden z kierunków… ścisłych, czyli chemia i toksykologia sądowa. Kierunek ten powstał dwa lata temu przy współpracy z Uniwersytetem Medycznym. - W programie studiów są m.in. kryminalistyka i nauki sądowe, diagnostyka pośmiertna, toksykologia kliniczna czy sądowa - wymienia Agata Sałamaj.

Panowie i Panie Inżynierowie

Na wrocławskich uczelniach „ścisłych” w tym roku do wyboru mamy 61 kierunków: 51 na Politechnice Wrocławskiej i 10 na Uniwersytecie Ekonomicznym. Na każdej z tych uczelni zarejestrowało się jednak dopiero około 2000 kandydatów.

Jolanta Nowacka z Uniwersytetu Ekonomicznego mówi, że co roku najpopularniejsze kierunki to finanse i rachunkowość, zarządzanie, ekonomia, międzynarodowe stosunki gospodarcze oraz logistyka.

Na politechnice rok temu najpopularniejsza była geodezja i kartografia (6 osób na jedno miejsce), informatyka na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki (5,6 osoby na jedno miejsce) oraz informatyka na Wydziale Informatyki i Zarządzania (5,3 osoby na jedno miejsce). - W tym roku największą popularnością cieszy się informatyka. Duże zainteresowanie jest także architekturą oraz mechaniką i budową maszyn - tłumaczy nam Andrzej Charytoniuk z biura pasowego Politechniki Wrocławskiej. - Politechnika oferuje też cztery nowe kierunki: cyberbezpieczeń-stwo, inżynierię biomedyczną, matematykę i statystykę oraz budowę maszyn i pojazdów.

Politechnika dla pań

Coraz więcej studentów politechniki to panie - obecnie 32 proc. Najwięcej studentek wybiera kierunki gospodarka przestrzenna (81,6 proc.) i chemia (78 proc.), najmniej informatykę przemysłową (7,5 proc.), automatykę i robotykę (8,2 proc.) czy elektrotechnikę (9,0 proc.). Politechnika od 10 lat zachęca maturzystki, by wybierały kierunki ścisłe. - Celem akcji „Dziewczyny na politechniki” jest przełamywanie stereotypów w myśleniu i zachęcanie uczennic szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych. Chcemy pokazywać, że tak jak w życiu codziennym, współpraca między kobietami i mężczyznami przy realizowaniu wielu projektów oraz badań jest czymś naturalnym i oczywistym - przyznaje Magdalena Dyderska, koordynatorka akcji „Dziewczyny na politechniki”.

Fizjoterapia i kosmetologia

Na AWF-ie w tym roku przygotowano dla studentów 1500 miejsc na siedmiu kierunkach. Podobnie jak w minionych latach, najwięcej chętnych uczelnia spodziewa się na fizjoterapii i kosmetologii, gdzie dla studentów przygotowano odpowiednio 360 i 160 miejsc na studiach stacjonarnych I i II stopnia.

Adriana Boruszewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.