Pozamykane szpitale teraz dostały swoje drugie życie

Czytaj dalej
Fot. Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Adriana Boruszewska

Pozamykane szpitale teraz dostały swoje drugie życie

Adriana Boruszewska

Lofty, mieszkania, biura, hotele i domy spokojnej starości - tak inwestorzy przekształcają wrocławskie stare szpitale, dając im drugie życie. Ale nie jest to proces ani szybki, ani łatwy.

Uniwersytet Medyczny i urząd marszałkowski chętnie pozbywają się starych budynków, a kliniki i oddziały przenoszone są do nowych. Obecnie np. UM szykuje się do sprzedaży kompleksu budynków przy ul. Bujwida, gdzie do jesieni 2015 roku znajdowała się klinika dla dzieci chorych na nowotwory, kierowana przez prof. Alicję Chybicką. W kwietniu uczelnia złożyła wniosek o zgodę na rozbiórkę obiektów. Uniwersytet chciał przyciągnąć potencjalnych inwestorów i pokazać, jakie możliwości inwestycyjne na tym terenie może mieć nabywca.

Ale Agata Chmielowska, miejska konserwator zabytków, ostro sprzeciwiła się możliwości wyburzenia dawnego szpitala. - Zespół szpitalny podlega ochronie konserwatorskiej, zaś jego rozbiórka będzie sprzeczna z zasadami ochrony zabytków - stwierdziła pani konserwator. Tak więc inwestor, który kupi szpital, będzie mógł go zaadaptować, a nie wyburzyć.

Na swoje drugie życie czeka też dawny szpital kolejowy przy alei Wiśniowej, który Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wystawił na sprzedaż za 28 mln złotych. W miniony piątek odbył się pierwszy przetarg na kompleks, w którego skład wchodzi 14 budynków. Jeszcze dwa lata temu funkcjonowało w nich 11 oddziałów. Do pierwszego przetargu nie stanął jednak ani jeden chętny i teraz Zarząd Województwa Dolnośląskiego musi zadecydować o przyszłości nieruchomości.

Mieszkania w klinikach

Siedem lat na swoją szansę czekał także szpital przy zbiegu ul. Bema, Poniatowskiego i Prusa, gdzie dawniej mieściły się: Katedra i Klinika Gastroenterologii i Hepatologii, Katedra i Klinika Angiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii, Katedra i Klinika Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej oraz I Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej. Najpierw Uniwersytet Medyczny chciał za zabytkowy kompleks 20 mln złotych. Finalnie w 2016 roku teren szpitala wraz z przyległym terenem kupił Lokum Deweloper - za 13,44 mln zł.

Prace trwają, zakończą się pod koniec 2018 roku. - Nowoczesna część osiedla realizowana jest w ramach pierwszego etapu. Powstanie tam 181 mieszkań o podwyższonym standardzie - informuje Martyna Tymińska z Lokum Deweloper i dodaje, że nad rewitalizacją historycznej zabudowy czuwa konserwator zabytków. W odrestaurowanej, wykonanej z czerwonej cegły część osiedla (czyli w starym szpitalu) powstanie 101 mieszkań i lokali usługowych.

W „Korczaku” - hotel

Drugie życie zyska też szpital im. Korczaka przy al. Kasprowicza. Jeszcze 5 lat temu w murach z czerwonej cegły leczone były dzieci. Dziś obiekt wraz z przyległym terenem należy do firmy Arche, która chce odrestaurować szpital i przerobić go na długoterminowy hotel, gdzie znajdzie się 115 pokoi i apartamentów wraz z restauracją, basenem, strefą SPA oraz gabinetami do rehabilitacji. W parku, który inwestor zamierza udostępnić mieszkańcom Karłowic, powstanie sześć budynków wielorodzinnych.

- Będą to luksusowe mieszkania. Budynki o nowoczesnym charakterze mają elementami nawiązywać do zabytkowego kompleksu klasztornego - tłumaczył nam na początku tego roku prezes Arche Władysław Grochowski.

Remontują 14 budynków

Od ponad dwóch lat trwają prace na pl. Jana Pawła II w dawnym szpitalu im. Babińskiego. 14 budynków kompleksu Bulwaru Staromiejskiego (tak nazywa się inwestycja prowadzona przez i2 Development) jest remontowanych na mieszkania i biura. Prace zakończą się w IV kwartale przyszłego roku.

- Zrewitalizowany obszar w otulinie fosy i rzeki, na której powstanie marina z ławką o długości 120 m i terenami rekreacyjnymi, będzie udostępniony wszystkim mieszkańcom miasta i turystom - deklaruje Joanna Janczy z i2 Development.

Inwestuje Politechnika

Do remontu szykowane są również kliniki dziecięce (Klinika Endokrynologii i Diabetologii Wieku Rozwojowego oraz Klinika Pediatrii, Alergologii i Kardiologii) przy ul. Hoene-Wrońskiego. Obiekt złożony z dwóch gmachów kupiła od Uniwersytetu Medycznego Politechnika Wrocławska w 2015 roku za 6,9 mln zł.

- Na początku uczelnia planowała przenieść tam zespół szkół akademickich, czyli liceum i gimnazjum. Ale po reformie szkolnictwa i likwidacji gimnazjów zdecydowano, że budynek będzie przeznaczony pod wydział matematyki i agendy studenckie - wyjaśnia Andrzej Charytoniuk z biura prasowego Politechniki.

100 osób na Dyrekcyjnej

Jedynym jak dotąd w całości odremontowanym szpitalem są dawne kliniki ginekologiczne przy ul. Dyrekcyjnej. Od roku działa tam Angel Care, czyli centrum dla seniorów, w którym mieszka prawie 100 osób. Michał Kowalski, dyrektor placówki, podkreśla, że o wyborze dawnego szpitala zdecydowała jego lokalizacja.

- Centrum miasta, dobra komunikacja oraz bliskość dworca autobusowego i kolejowego to duże udogodnienie dla bliskich osób przebywających w Centrum Seniora Angel Care - zauważa Kowalski.

Kolejnym, który czeka w kolejce do przetargu, jest budynek przy ul. Traugutta (czyli dawny szpital im. Marciniaka). Trwa inwentaryzacja, ale urząd marszałkowski deklaruje, że teren o pow. 1,8 ha wraz z kompleksem szpitalnym zamierza wystawić do przetargu jeszcze w drugiej połowie tego roku.

Adriana Boruszewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.