Kinga Czernichowska

Powojenne oblicze miasta Breslau

Lata 1900-1920 , Podwale (Ohlauer Stadtgraben), widok z Traugutta w stronę Komuny Paryskiej Fot. fot.fotopolska.eu Lata 1900-1920 , Podwale (Ohlauer Stadtgraben), widok z Traugutta w stronę Komuny Paryskiej
Kinga Czernichowska

Dziennikarze „Breslauer Zeitung” przekonywali w 1920 roku, dlaczego warto odwiedzić powojenny Breslau. Zachęcali również do spacerów po wschodzie słońca. Wtedy, gdy ulice miasta świeciły jeszcze pustkami.

Nostalgia - to uczucie, które często nas ogarnia po trudnych przeżyciach i bolesnej historii. Nostalgiczne nastroje udzieliły się również mieszkańcom Breslau, którzy tęsknili za czasami świetności miasta. Chcieli, by miasto tętniło życiem jak dawniej, przed Wielką Wojną, która pociągnęła za sobą miliony ofiar i na zawsze zmieniła życie tych, którzy pozostali przy życiu. Jednak to w 1920 roku, a więc krótko po zakończeniu I wojny światowej było niemożliwe. Do tego wciąż było niespokojnie -dziennikarze po raz kolejny przywołują w swoich tekstach skutki puczu Kappa.

Co pozostało? Na pewno tęsknota za przeszłością i nadzieja, że turyści, mimo trudnej historii miasta Breslau, będą dalej odwiedzać stolicę Śląska.

W dalszej części artykułu dowiesz się, ile kosztowały papierosy w Breslau

Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Kinga Czernichowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.