Portret Hansa Ulrika Gotharda hrabiego Schaffgotscha wyszedł z mroków historii

Czytaj dalej
Fot. Zbiory prywatne
Krzysztof Strauchmann

Portret Hansa Ulrika Gotharda hrabiego Schaffgotscha wyszedł z mroków historii

Krzysztof Strauchmann

Po zapłaceniu 18 tysięcy złotych portret przodka wrócił do rodziny Schaffgotschów, budowniczych pałacu w Kopicach pod Grodkowem. W ten sposób odkupili obraz ukradziony im w 1945.

Hrabia Carl-Friedrich Gotthard Maria Caspar Melchior Balthasar Ulrich von Schaffgotsch licytował telefonicznie. Dowiedział się o aukcji obrazu za późno, żeby się normalnie zarejestrować, ale dom aukcyjny Desa Unicum w Warszawie umożliwił mu taką formę uczestnictwa.

- Bałem się trochę, że pojawi się jakiś drugi licytujący, żeby tylko podbić cenę i wyciągnąć od Schaffgotschów więcej pieniędzy - opowiada Janusz Skop, miłośnik historii pałacu w Kopicach i autor prowadzonej od wielu lat strony internetowej Kopice.org. - Na szczęście licytacja skończyła się bardzo szybko. Przy cenie wywoławczej 17 tys. złotych obraz sprzedano za 18 tysięcy.

Pozostało jeszcze 95% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Strauchmann

Jako dziennikarz zajmuję się wszystkimi wydarzeniami związanymi z powiatem nyskim i prudnickim. Piszę reportaże o ciekawych ludziach, interesuję się życiem społecznym i gospodarczym, zachęcam do uprawniania turystyki. Interesuję się historią regionu, zwłaszcza tą najnowszą. Staram się dostrzegać przemiany we współczesnym świecie. Zależy mi na tym, aby dotrzeć do dociekliwego Czytelnika z interesującym tematem w ciekawej formie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.