Pomóż swojemu dziecku uwierzyć w Św. Mikołaja

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Katarzyna Paczewska

Pomóż swojemu dziecku uwierzyć w Św. Mikołaja

Katarzyna Paczewska

Nawet największy mały niedowiarek zwątpi, gdy zobaczy wideo od samego Mikołaja, który ma jego zdjęcia i wie o czym marzy. Sposobów jest więcej.

Chyba najbardziej znanym jest wynajęcie Gwiazdora przed lub na święta do domu. Koszt zależy od terminu. Cena za jego wizytę w naszym województwie to 80-250 złotych (w wigilię i Boże Narodzenie jest drożej - kwota może sięgnąć nawet 300 zł).

Czy jednak strój i broda są zawsze idealnie dopracowane? Czy dziecko „uświadamiane” w przedszkolu przez koleżanki i kolegów da się na to nabrać? Gdy boimy się ryzykować, można zamówić telefon od Gwiazdora. Taka usługa kosztuje w jednej z „mikołajowych” toruńskich firm 19 złotych. Telefonuje dziecko do Mikołaja lub odwrotnie. Rozmowa trwa około 5 minut.

Trochę droższym rozwiązaniem jest wideo wiadomość od Gwiazdora. Prawie 29 złotych kosztuje wideo dla jednego dziecka, gdy dla dwójki i większej grupy - 39 zł. Mikołaj pokazuje swój dom, zdradza jak wygląda produkcja i pakowanie prezentów. Już jednak na samym początku wita się z dzieckiem po imieniu, pokazuje jego zdjęcia, najbliższych, a nawet pokoju lub domu. W międzyczasie zdradza jakiś szczegół znany tylko dziecku. Wszystko zależy od tego, jakie informacje podamy podczas zamawiania wideo. Plik jest gotowy po trzech godzinach.

Adres Świętego Mikołaja
Santa Claus Office
FIN-96930 Napapiiri
Rovaniemi
Finland lub Santa Claus Arctic Circle
96930 Rovaniemi
Finland
adres mail: santa.claus@santaclausoffice.fi

Niespodzianką może być też papierowy list z bieguna specjalnie dla pociechy. Tych usług świadczy więcej portali. Jedną z takich stron jest ta Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (dawna Fundacja Dzieci Niczyje) - listodmikolaja.fdds.pl. Wybierasz jedną ze świątecznych grafik przygotowanych przez znanych artystów oraz treść listu dostosowany do wieku i liczby adresatów. Dodajesz kilka szczegółów, potrzebnych Mikołajowi, by list był bardziej osobisty. Podajesz adres malucha. Na koniec przekazujesz darowiznę, która pokrywa koszty wysyłki, ale też pomaga dzieciom-ofiarom przemocy i wykorzystywania seksualnego. Listy są wysyłane na Mikołajki i wigilię.

Potrzebujące maluchy, lub rodzice w imieniu dzieci, mogą napisać list na stronie www.listydomikolaja.org. Prośby są następnie publikowane, a ludzie dobrej woli czytają i spełniają marzenia. To dzieło tworzone nieodpłatnie przez wolontariuszy. Umieszczenie tam listu jest bezpłatne.

A co powiesz na to, by odwiedzić Gwiazdora osobiście w jego domu? Do Finlandii mamy daleko, ale w Polsce działa kilka takich miejsc między innymi: Kraina Świętego Mikołaja w Szwajcarii Bałtowskiej (woj. świętokrzyskie), Park Świętego Mikołaja w Zatorze (woj. małopolskie), Domy Św. Mikołaja i Dziada Mroza w Kołacinku (woj. łódzkie). Oferują one wiele atrakcji, jednak płatnych. Koszt wstępu rozpoczyna się od 9 zł od osoby - gdy wchodzisz z grupą, wzrasta do kilkudziesięciu złotych - gdy wykupujesz pakiet atrakcji.

Poświęcając trochę czasu, możemy sami przygotować piękny list i wysłać go do dziecka, przebrać wujka czy dziadka, by to on w święta na chwilę wcielił się w rolę Gwiazdora. Jeśli boimy się ryzykować, poprośmy sąsiadów, by o umówionym czasie zadzwonili do drzwi, po czym się schowali. Ostatecznie, nie jest ważne, co zorganizujemy, poświęćmy jednak czas najbliższym.

Katarzyna Paczewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetawroclawska.pl

cena obniżona -50%

Dostęp do gazety online na 30 dni za połowę ceny

20,00 40,00

Czytaj aktualną gazetę w formacie PDF bez wychodzenia z domu. Pobierz ją i podziel się z bliskimi. Bądźcie na bieżąco z informacjami!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.