Po pożarze odkryli ekologiczną bombę

Czytaj dalej
Fot. Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz

Po pożarze odkryli ekologiczną bombę

Agnieszka Romanowicz

Strażacy znaleźli na podwórku około trzech kilogramów rtęci!

- Jeszcze nigdy nie mieliśmy do czynienia z takim znaleziskiem - mówi Marcin Kulewski z wydziału zarządzania kryzysowego w gminie Świecie, którego strażacy powiadomili o swoim odkryciu.

Na podwórku kamienicy nr 14 przy ul. Św. Wojciecha, gdzie w niedzielę przed godz. 17 wybuchł pożar, znaleźli trzy beczułki rtęci.

- Około trzech kilogramów - uściśla Kulewski. - To znaczna ilość biorąc pod uwagę szkodliwość rtęci. Jej kropla może wyrządzić bardzo poważne szkody w przyrodzie.

Ale nie tylko. Wikipedia podaje, że ostre zatrucie oparami rtęci wywołuje zapalenie płuc i oskrzeli prowadzące niekiedy do śmiertelnej niewydolności oddechowej. Inne objawy to: krwotoczne zapalenie jelit, niewydolność krążenia, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej. Uszkodzeniu ulegają również nerki i układ nerwowy.

- Nie mam pojęcia, w jakim celu ktoś trzymał taką ilość rtęci po domem. Żaden z lokatorów nie przyznał się do tego, dlatego odpowiedzialność spadła na właściciela kamienicy - uzupełnia Kulewski.

To oznacza, że będzie on musiał pokryć koszt utylizacji rtęci.

- W Sulnówku nie mamy takiej możliwości, ale jesteśmy w kontakcie z firmą, która zajmuje się podobnymi sprawami - mówi Tomasz Werkowski, prezes Eko-Wisły, która zarządza składowiskiem w Sulnówku.

- Koszt utylizacji rtęci wynosi około stu złotych za kilogram - wyjaśnia Michał Okupski, właściciel Eko-Selekt w Kutnie, gdzie ma trafić rtęć ze Świecia.

Policja na razie nie wszczęła dochodzenia w tej sprawie.

- Dotąd nikt nam jej nie zgłosił. Zajmujemy się uszkodzeniam mienia wskutek pożaru - mówi Maciej Rakowicz, rzecznik policji w Świeciu.

Tymczasem przy ul. Św Wojciecha trwa sprzątanie pogorzeliska, wczoraj zajmował się tym ZUK. Tuż po wybuchu pożaru zdążyli się ewakuować wszyscy mieszkańcy - cztery osoby dorosłe i trójka dzieci. - Znaleźli schronienie u bliskich, nie potrzebują lokalu zastępczego. Z naszej strony mogą liczyć na dodatek celowy, około 5 tys. zł, z przeznaczeniem na remont dachu - informuje Janusz Dzięcioł, rzecznik Ośrodka Pomocy Społecznej w Świeciu.

Dogaszanie budynku zajęło strażakom blisko dwie godziny. Pracowało przy tym sześć zastępów straży pożarnej.

Agnieszka Romanowicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.