Pierożki hrabiego Drakuli i pyszny smalec Karguli

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska

Pierożki hrabiego Drakuli i pyszny smalec Karguli

Małgorzata Trzcionkowska

Młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Iłowej po raz 15. przygotowała pokaz kulinarny. To wielkie wydarzenie w szkole.

- W tym roku do przygotowania pokazu zainspirowały nas filmy - opowiada Wioletta Szary, dyrektor ZSP. - Młodzież przygotowała potrawy, które mogły znaleźć się na stole filmowych „Samych swoich”, na zamku hrabiego Drakuli oraz w haciendzie Zorro.
- Przygotowaliśmy kuchnię polską - opowiada Ula Łukacz z klasy II Technikum Żywienia. - To tradycyjny bigos, zraziki wołowe, żurek i pajdy chleba ze smalcem. Ale wszystko jest opracowane w nowoczesny, lżejszy sposób.
Uczniowie sami robili zakwas do żurku, a podali go w chlebkach.

- Kuchnia hrabiego Drakuli to kuchnia rumuńska - tłumaczy Maciek Żurek z klasy III TŻ. - Mamy typowo rumuńskie pierożki z mięsem wołowym i bulionem, których nie należy kroić tylko włożyć na raz do ust i przegryźć, żeby wypłynął bulion. To tego polecamy między innymi torcik z wątróbką.

Grupa Zorro zajęła się kuchnią meksykańską. Pikantną i kolorową. - Mamy krewetki marynowane w prawdziwej tequili - tłumaczy Agata Parfianowicz, nauczycielka. - Wszystkie potrawy wykonane zostały z oryginalnych i dobrych produktów. Kupowałam je specjalnie w Makro.

Dzięki pokazom kulinarnym młodzież może się rozwijać gastronomicznie i poznawać nowe produkty. A oto ich przepis na świąteczny żurek. Składniki na sześć porcji: 1,5 l wody, pieprz, 4 surowe kiełbasy białe, 150 g marchewki, 80 g białej części pora, 100 g selera, 50 g pietruszki, 4 ziarna ziela angielskiego, 2 liście laurowe, 2 ząbki czosnku, po łyżeczce soli i majeranku, 200 g ziemniaków, 120-150 g gęstego zakwasu żytniego pełnoziarnistego, 10 ugotowanych na twardo jaj przepiórczych. Warzywa umyj i obierz. Wszystkie z wyjątkiem ziemniaków włóż do garnka razem z kiełbasą, zielem angielskim i liśćmi laurowymi. Dosyp soli i gotuj ok. godziny. Wyłów wszystkie składniki z wywaru, dodaj do niego pokrojone w kostkę ziemniaki. Gotuj do miękkości. Do naczynia z zakwasem wlej 1-2 chochelki wywaru i zamieszaj, żeby nie było grudek. Wlej do garnka, dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek i majeranek. Gotuj 5-10 min. Dopraw do smaku. Wcześniej wyłowioną kiełbasę pokrój w plasterki i dodaj do żurku. Podawaj z jajkiem na twardo.

Małgorzata Trzcionkowska

Pracuję w oddziale w Żaganiu. Interesuje mnie to, co się dzieje w moim mieście.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.