Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Pan sekretarka, pani dyrektor i słowo „seks” w przedszkolu

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Małgorzata Oberlan

Pan sekretarka, pani dyrektor i słowo „seks” w przedszkolu

Małgorzata Oberlan

- Nigdy nie zapomnę, jak pani dyrektor krzyczała przez cały korytarz: „Panie Korneliuszu, zapraszam na seks!” - żali się 28-latek, który pracował jako sekretarka w pewnym prywatnym przedszkolu w Toruniu.

Cała sprawa jest nietypowa, mimo galopującego równouprawnienia na wszystkich życiowych polach. W końcu, ilu panów pracuje dziś w charakterze sekretarek w przedszkolach? I ile pań dyrektorek oskarżanych jest o mobbingowanie i słowne molestowanie podwładnych płci męskiej?

Sprawa jednak jest. Dzieje się w skargach, oskarżeniach, żalach i tłumaczeniach. Nabrała też formalnej mocy. Do Sądu Rejonowego w Toruniu wpłynął pozew, a skargi pana sekretarki trafiły do Państwowej Inspekcji Pracy, Kuratorium Oświaty i Urzędu Miasta Torunia. Na razie sprawę opisywać można jedynie jako trzy prawdy: pana sekretarki, pani dyrektor i pracowników przedszkola.

Prawda pana sekretarki

Pan Korneliusz ma 28 lat, bardzo szczupłą posturę i zdecydowany ton głosu. Przedstawia się jako absolwent UMK, kierunku fizyka medyczna.

- Przyjąłem się w tym prywatnym przedszkolu do pracy w sekretariacie. Zacząłem 11 czerwca 2018 roku, ale umowy doczekałem się dopiero od września. I nie była to umowa o pracę, chociaż do przedszkola przychodziłem codziennie, miałem określone miejsce pracy i zakres obowiązków, a wyznaczone zadania wykonywałem pod nadzorem. Pani dyrektorem podpisała ze mną umowę-zlecenie, wpisując jako zadania zlecone „informatyk, pomoc kuchenna” oraz zaniżone wynagrodzenie 900 zł netto - opowiada pan Korneliusz.

Rozważam pozew o zniesławienie. Widziałam skargę do inspekcji pracy. Użyto w niej przecież moich personaliów, nazwy przedszkola...

Mężczyzna podkreśla, że zgodnie z życzeniem przełożonej stawiał się w przedszkolu codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach 8-16. Był zobowiązany do codziennego podpisywania listy obecności oraz usprawiedliwiania nieobecności. Podpisywał listę płac identycznie jak ci pracownicy placówki, zatrudnieni w ramach umowy o pracę.

- Niejednokrotnie pracownicy przedszkola płakali po tym, jak traktowała ich pani dyrektor. Sam doświadczyłem nieuzasadnionej krytyki, zniesławiania, wyśmiewania i upokarzania. Przełożona używała wobec mnie wulgaryzmów, straszyła zwolnieniem z pracy, stosowała taktykę izolacji - wylicza pan sekretarka.

„Żarty” pani dyrektor, jak twierdzi, były wulgarne i miały niedopuszczalny, erotyczny podtekst.

Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Małgorzata Oberlan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetawroclawska.pl

świąteczna obniżka o 50%

Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej na pół roku!

100,00 200,00

Wyjątkowa świąteczna okazja! Tylko do 27 grudnia prenumerata cyfrowa na pół roku kosztuje aż o połowę mniej. Skorzystaj i ciesz się pełnym dostępem!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.