Palmy i plaża kuszą nas na sylwestra [infografika]

Czytaj dalej
Fot. Rodrique Ngowi
Małgorzata Wąsacz

Palmy i plaża kuszą nas na sylwestra [infografika]

Małgorzata Wąsacz

To ostatni dzwonek, by w biurze podróży upolować atrakcyjną wycieczkę albo kupić bilety lotnicze.

Pani Marta z Torunia wraz ze swoim chłopakiem po raz pierwszy spędzą sylwestra za granicą. Od jakiegoś czasu chodził im po głowie wyjazd na Zanzibar.

- Gdy w internecie znaleźliśmy bilety na samolot w bardzo okazyjnej cenie w terminie sylwestrowym, nie wahaliśmy się ani chwili. Wylatujemy z Polski 29 grudnia. Na miejscu będziemy dwa tygodnie. Grudzień, styczeń i luty to na Zanzibarze najcieplejsze miesiące. Już się nie możemy doczekać tych temperatur powyżej 30 stopni Celsjusza! Temperatura wody podobno w styczniu nie spada poniżej 25 stopni. Bajka! - mówi torunianka.

Egipt już nie jest numerem jeden

Pani Marta z chłopakiem sami sobie zorganizowali sylwestrowy wyjazd. Jednak zdecydowana większość mieszkańców regionu skorzysta z pomocy biura podróży.

Ze statystyk rezerwacyjnych Travelplanet.pl, największego w Polsce multiagenta turystycznego, wynika, że na tegoroczne święta Bożego Narodzenia i sylwestra wyjedzie z biurami podróży aż o 28 procent turystów więcej niż w podobnym okresie ubiegłego roku. I to mimo wyjątkowo niekorzystnego układu kalendarza w tym roku.

Niemal co czwarty klient biur podróży spędzi ten czas na Wyspach Kanaryjskich.

- Jak drastyczny jest spadek popularności Egiptu, od lat lidera w tym względzie, niech świadczy fakt, że w 2014 na Boże Narodzenie i sylwestra ten kierunek wybrało 45 procent klientów biur podróży. Obecnie wybiera się tam 19 procent turystów, w 2015 roku było to około 20 procent - zaznacza Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i e-commerce Travelplanet.pl.

Jak dodaje, na trzecim miejscu wśród kierunków wyjazdowych znalazła się Kuba.

To dlatego że na miejsce można bezpośrednio dolecieć czarterowym dreamlinerem, a nie rejsowymi samolotami. Lot bezpośredni jest znacznie tańszy.

Poza tym za pobyt na Kubie trzeba zapłacić o wiele mniej niż na sąsiedniej Dominikanie.

Do dziesiątki najpopularniejszych kierunków weszła w tym roku Malta.

- W poprzednich latach nasi klienci na sylwestra najczęściej wybierali Egipt. W tym roku stawiają na egzotykę. Wolą wydać więcej, ale polecieć w bardziej egzotyczne miejsce, na przykład na Mauritius czy do Kenii. W cenę wyjazdu wliczona jest sylwestrowa kolacja. Poza tym klienci wiedzą, że wybierając wspomniane kierunki, o tej porze roku będą mogli nacieszyć się temperaturą powietrza powyżej 30 stopni Celsjusza oraz bardzo ciepłą wodą - przekonuje Anna Flasińska, współwłaścicielka Biura Podróży Summer w Bydgoszczy.

Pracownica jednego z toruńskich touroperatorów dopowiada: - U nas od lat dużym powodzeniem cieszą się sylwestrowe wyjazdy do stolic państw sąsiadujących z Polską, m.in. do Wiednia, Budapesztu, Pragi, Bratysławy czy Wilna. Cena, poza podróżą autokarem, noclegiem, ubezpieczeniem, śniadaniami, obejmuje także opiekę pilota i możliwość zwiedzania miasta. Jeżeli chcielibyśmy iść na bal sylwestrowy, na miejscu, to poniesiemy dodatkowy koszt - od 150 do 400 złotych od osoby - słyszymy.

Ile kosztują wyjazdy?

Palmy i plaża kuszą nas na sylwestra [infografika]
infografika mow Boże Narodzenie i sylwester z biurem podróży

Jak się możemy przekonać, najdroższe Boże Narodzenie i Nowy Rok zafundują sobie turyści wypoczywający w tym czasie na Malediwach i Mauritiusie. Na tych dalekich wyjazdach waży przede wszystkim koszt rejsowego biletu lotniczego.

Na stoku chętnie powitają Nowy Rok

W okresie świąteczno-sylwestrowym bardzo dużą popularnością cieszą się również wyjazdy w góry.

Ze statystyk rezerwacyjnych Travelplanet.pl wynika, że święta Bożego Narodzenia i sylwestra na zagranicznych stokach chce spędzić ok. 14-15 proc. rezerwujących.

Jakie kierunki najczęściej wybierają narciarze?

Oprócz Włoch, Austrii i Francji, które znalazły się w dziesiątce najpopularniejszych kierunków, narciarze chcą spędzić ten okres w Czechach, Szwajcarii i na Słowacji. - Przewidujemy, że odsetek wyjeżdżających w tym czasie na stoki osiągnie poziom 20 procent. Specyfika rezerwacji wyjazdów narciarskich polega na czekaniu na informacje śniegowe w ośrodkach, do których się wybieramy. Poza tym w grudniu w nielicznych kurortach oferowana jest „gwarancja śniegu”, a więc możliwość zmiany miejscowości lub czasu wyjazdu w wypadku niedostatecznych warunków narciarskich - podsumowuje Radosław Damasiewicz.

Małgorzata Wąsacz

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetawroclawska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.