Oszukać i zarobić - czyli jak działają niektóre firmy farmaceutyczne

Czytaj dalej
Fot. pixabay
Dorota Stec-Fus

Oszukać i zarobić - czyli jak działają niektóre firmy farmaceutyczne

Dorota Stec-Fus

Zdrowie. W styczniu na reklamy najwięcej wydała branża farmaceutyczna - ponad połowę wszystkich wydatków badanych branż. To działanie skuteczne, bo suplementy diety oraz leki kupujemy i łykamy „tonami”, narażając zdrowie, a nawet życie.

- To, co za pośrednictwem reklam stosują niektórzy producenci suplementów diety, a także leków bez recepty, określam jako „podżeganie chorobowe”. Przekonują, że możemy ustrzec się przed grypą, zażywając dany preparat, proponują złote rozwiązania na różnorodne dolegliwości. A ludzie dają się „wkręcić” i nie zastanawiają się, czy faktycznie brakuje im np. reklamowanej witaminy - tylko kupują i połykają różne niepodlegające kontroli pigułki. Nie rozumieją, jak bardzo mogą sobie zaszkodzić - denerwuje się dr Jarosław Woroń, farmakolog kliniczny ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Bo tak naprawdę nie znamy składników tych preparatów.

Często nabieramy się na hasło reklamowe głoszące, że dany preparat zaspokaja sto procent dziennego zapotrzebowania np. na witaminę C. - Ale z tej informacji nic nie wynika, bo nie wiadomo, jaka jest jej wchłanialność przez organizm - ostrzega Woroń.

Ponadto producenci suplementów mogą mijać się z prawdą. Wykryła to Inspekcja Handlowa w 2017 roku, przeprowadzając kontrolę 80 wytwórców. Część z nich zawyżała na opakowaniach zawartość witamin i minerałów. Kontrolerzy znaleźli też w suplemencie ziołowym niedeklarowane składniki. W reklamach pojawiają się również informacje twierdzące, że ekstrakt z danego zioła wspomaga np. odchudzanie, a nie jest to potwierdzone medycznie.

Co zatem robić, jeśli ustaliliśmy, że w naszym organizmie brakuje np. witaminy D? - Zmodyfikować dietę i tryb życia. Jeśli to nie wystarczy, kupić w aptece witaminę D, ale w formie leku, nie suplementu. Farmaceuta udzieli nam takiej informacji - radzi dr Leszek Borkowski, ekspert farmakologii klinicznej. Wszystkie leki są bowiem dokładnie badane przed dopuszczeniem do obrotu, natomiast suplementy - których jest ponad 30 tys. - jedynie incydentalnie, i to dopiero wówczas, gdy są już w sprzedaży.

Czytaj więcej:

 • Co robić, jeśli ustaliliśmy, że w naszym organizmie brakuje np. witaminy D? Sięgnąć po suplementy diety, czy nie?
 • Na reklamę tylko jednego rodzaju witaminy D jej producent wydał w styczniu gigantyczne pieniądze. Ile?
 • Co o sprawie mówi rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego?
Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Dorota Stec-Fus

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.