Oni wygraliby dziś wybory parlamentarne na Dolnym Śląsku [NAJNOWSZY SONDAŻ]

Czytaj dalej
Fot. Bartłomiej Syta
Malwina Gadawa

Oni wygraliby dziś wybory parlamentarne na Dolnym Śląsku [NAJNOWSZY SONDAŻ]

Malwina Gadawa

Mamy dla Was najnowszy sondaż poparcia dla partii politycznych na Dolnym Śląsku. Wyniki są zaskakujące. Próg 5 proc. przekroczyło aż siedem ugrupowań. Które partie byłyby reprezentowane w parlamencie? Kto stracił, a kto zyskał w porównaniu do wyborów parlamentarnych w 2015 roku? Sprawdźcie! Z naszego najnowszego sondażu dowiecie się także co mieszkańcy Dolnego Śląska sądzą na temat całkowitego zakazu aborcji i jak oceniają zakaz handlu w niedzielę.

Sondaż został zrealizowany w dniach 12-16 października metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego. Badanie wykonano we wszystkich 16 województwach na reprezentatywnej próbie obejmującej w każdym regionie 500 dorosłych osób. Zrealizowała je „Gazeta Wrocławska” oraz 17 pozostałych największych dzienników regionalnych Polska Press Grupy we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej Dobra Opinia. Wyniki dla kraju reprezentują strukturę społeczną Polski pod względem miejsca zamieszkania, płci oraz wieku.

Na Dolnym Śląsku nasz sondaż wygrywa Prawo i Sprawiedliwość. 28,4 proc. badanych deklaruje, że oddałoby głos na partię Jarosława Kaczyńskiego Na drugiej pozycji uplasowała się Nowoczesna, na którą chce głosować 22,9 proc. przepytanych mieszkańców Dolnego Śląska. Platforma Obywatelska zajęła w naszym sondażu dopiero trzecie miejsce. I to mając o wiele gorszy wynik, niż Prawo i Sprawiedliwość oraz Nowoczesna. Na Platformę chce głosować 15,9 proc. respondentów. Dobry wynik w naszym regionie zanotowała partia KORWIN (9 proc.). Do Sejmu weszłyby jeszcze: SLD (7,5 proc.), KUKIZ’15 (6,5 proc.) i Partia Razem (5,7 proc.). Poza parlamentem znalazłoby się za to Polskie Stronnictwo Ludowe (4 proc.).


Create bar charts

Doktor Robert Alberski, komentując wyniki naszego sondażu zauważa, że Platforma Obywatelska słabnie.

- Elektorat PO przechwytuje Nowoczesna. Zapewne wpływa na to również konflikt, który podzielił Platformę na Dolnym Śląsku - mówi dr Robert Alberski. Według niego wyniki sondażu jasno pokazują, że jeżeli Grzegorz Schetyna i Ryszard Petru - liderzy obu partii opozycyjnych - zdecydują się połączyć siły, to mogą odebrać władzę PiS-owi.

W naszym sondażu aż 63,3 proc. badanych odpowiedziało, że nie jest za wprowadzeniem całkowitego zakazu aborcji, z czego aż 49,8 proc. badanych jest zdecydowanym przeciwnikiem takiego rozwiązania. 44,9 proc. respondentów opowiedziało się także za tym, by nie było zakazu handlu w niedzielę. Tylko 16,3 proc. badanych uważa, że taki zakaz powinien obowiązywać. 38,8 proc. uważa, że powinien zostać wprowadzony częściowy zakaz.

Ponad połowa badanych (53,7 proc.) uważa, że ich sytuacja ekonomiczna od ostatniego roku pozostała bez zmian. 28,5 proc. osób wskazuje, że pogorszyła się. 17,9 proc. badanym żyje się lepiej.

45,7 proc badanych uważa, że „skala zjawiska nepotyzmu, kolesiostwa i obsadzania stanowisk po znajomości” za rządów PiS, w porównaniu do rządów Platformy Obywatelskie jest większa. 29,8 proc. badanych uważa, że dziś sytuacja jest podobna do czasów, kiedy rządziła PO. 24,5 proc. uważa, że skala nepotyzmu jest mniejsza. 44,5 proc. respondentów uważa, że likwidacja gimnazjów jest dobrym pomysłem. 32,7 proc. badanych uważa, że to zły pomysł.

Malwina Gadawa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.