Okiem Jerzego Stuhra. Czy kłamstwo może być dobrem?

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Jerzy Stuhr

Okiem Jerzego Stuhra. Czy kłamstwo może być dobrem?

Jerzy Stuhr

Tyle razy mówił Pan tutaj o kłamstwie. Najczęściej dostrzegał Pan tę słabość w kontekście polityków, bo przecież niemal każdy dzień przynosi barwne przykłady. Ale ostatnio coś się zmienia: odnoszę wrażenie, że kłamstwo stało się niezauważalne. Jest formą życia, zabawą, sprytem, żartem. Rozprzestrzeniło się. Czy to dobrze?

Gdyby patrzeć od strony moralnej, to oczywiście nie może to być dobrem.Mam odczucie, że powinno się to oceniać jako sprawę bolesną. Bo pewnie u początków tej przemiany tkwiło „naturalne”, społeczne przyzwyczajenie się do kłamstwa. Stępione zostało rozróżnienie poczucia prawdy i kłamstwa. Nawet jak ktoś kłamie, to mówi, że teraz jest taki czas postprawdy…

I właśnie postprawda jest naturalnym przykrojeniem prawdy do warunków. A Trump, przyłapany na jednej ze swoich fantazji, poszedł dalej i powiedział, że to, co się opowiada, nie musi być prawdą czy kłamstwem, ale ważne, żeby było fajnie wymyślone i żeby atrakcyjnie wyglądało. Czyli, jak to się teraz mówi, „żeby było sexy”. Włosi też mają takie powiedzenie, że „nawet jeśli (coś) nie jest prawdziwe, ale dobrze wymyślone”, to powinno budzić zainteresowanie ludzi i ludzie powinni to zaakceptować. Ale oni tego używają raczej do intryg erotycznych czy do uwiarygodnienia flirtów.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jerzy Stuhr

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.